Новото правителство на Швеция ще поиска от държавната компания Vattenfall AB да планира и изгради нови атомни електроцентрали, за да се отговори на нарастващото търсене на електроенергия в страната, съобщава Bloomberg.
„Ще бъдат изградени нови атомни реактори в Швеция“, заяви Еба Буш, лидер на Християндемократическата партия, която участва в управлението на страната след последните избори. Опозиционният десен блок приключи вота като първа политическа сила в средата на септември, като се очаква на предстоящото парламентарно гласуване той да се превърне в следващото правителство на Швеция.
Швеция се присъединява към други европейски страни, които се насочват към ядрената енергия в отговор на рекордно високите цени на електроенергията и страховете за сигурността на инфраструктурата. През 2010 г. страната се обяви в подкрепа на извеждането от експлоатация на всички ядрени мощности.
Шведските власти разгорещено обсъждат ядрената енергия, която наскоро получи подкрепа от населението на фона на продължаващата енергийна криза.
Скандинавската страна разполага с шест реактора, управлявани основно от Vattenfall. Ядрената енергия, хидроенергията и вятърните турбини покриват почти цялото търсене на електроенергия в Швеция.
Първият търговски ядрен реактор е въведен в експлоатация в Швеция през 1972 г., въпреки че обществото е разделено по отношение на този тип енергия. Нарастването на политическата опозиция на местно ниво през следващите години кулминира в референдум от 1980 г., който принуждава политиците да започнат да извеждат реакторите от експлоатация.
Анкетите преди изборите показват, че 60% от населението иска нови реактори, които да подкрепят стремежа на страната за разширяване на зелената енергия. Въпреки че има достатъчно вятърна енергия, настоящата криза разкрива недостига на непроменлива енергия, по-специално на юг.
Vattenfall изведе от експлоатация два реактора в електроцентралата Ringhals в югозападната част на страната съответно през 2019 и 2020 г. Оформиха се редица ожесточени дебати по време на предизборната кампания, където по-умерените политици обвиниха правителството, че се намесва в решенията на компанията. Кабинетът твърди, че извеждането на двата реактора от експлоатация е изцяло решение на Vattenfall.
Най-големият реактор в страната, Oskarshamn-3, с капацитет от около 1400 мегавата, се управлява от Uniper SE, германския енергиен гигант, който беше подкрепен от Берлин заради спирането на руските газови доставки и ръста на цената на синьото гориво.