fallback

Р. Христов: Намесите на пазара трябва да стават след внимателен анализ

Без рязко влошаване на конфликта в Украйна, цената на газа у нас ще се стабилизира, смята Иван Иванов

12:00 | 06.10.22 г.

България подкрепя инициативите на европейско ниво за стабилизиране на енергийния пазар, включително и таван на цената на природния газ и смяната на индексa TTF като референтен за цената на газа в Европa. Този коментар направи пред журналисти служебният министър на енергетиката Росен Христов при откриването на конференцията "Енергиен преход - инвестиции, технологии и мрежи", организирана от Института по енергиен мениджмънт.

Христов уточни, че българската позиция е, че таванът на газа трябва да бъде за всички доставчици, защото в момента Европа получава много малко количества руски газ и таван на цената на тези доставки ще бъде единствено санкция и няма да помогне за стабилизиране на пазара като цяло. "Мерките трябва да са всеобхватни, за да има пазарен ефект", коментира енергийният министър.

15 държави в ЕС, сред които и България, поискаха таван върху цената на природния газ и това искане ще бъде дискутирано от европейските лидери по време на срещата им в петък (7 октомври). Срещу идеята обаче са Германия, Австрия и Дания, които споделят мнението, че такова ограничение ще наруши сигурността на доставките.

В ЕК също имат подобни опасения и от думите на председателя Урсула фон дер Лайен пред Европейския парламент в сряда стана ясно, че в Брюксел са готови да дискутират ограничения за цената на газа, ползван за производство на електроенергия. Колкото до общ таван фон дер Лайен заяви, че ще бъде временна мярка, докато не бъде избран нов ценови индекс.

Росен Христов коментира, че всички мерки трябва да бъдат направени на базата на анализи и симулации. "Когато държавата, институциите се намесват на пазара, трябва много ясно да са направени изчисленията, за да сме сигурни, че няма да изкривим пазара и да постигнем обратен ефект в краткосрочен и дългосрочен план", категоричен беше Христов.

Българската позиция е, че предложението е добро, но трябва да се прецизира, обобщи той.

Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов, който също участва в конференцията, коментира, че изкопаемите горива са неравномерно разпределени и често в държави с тоталитарни режими. "Това поставя много големи проблеми пред демократичните страни", каза той.

Според него обаче войната в Украйна дава шанс на Европа да покаже своята солидарност, както и да бъдат намерени технологични решения, за да се направи Европа по-независима от изкопаемите горива.

За България има "светлина в тунела" през последните дни - на търговете на "Булгаргаз" за доставка на газ са постигнати много добри ценови условия, анонсира Иванов. Според него без някакви извънредни ситуации в Украйна, цената на газа за ноември и декември вероятно ще остане стабилна, като има и възможност за ново намаление.

През октомври за първи път от месеци цената на газа на "Булгаргаз" намалява - с 34%, за което основна заслуга има влизането в експлоатация на газовата връзка с Гърция - IGB.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:01 | 06.10.22 г.
fallback
Още от Енергетика виж още