Водени от Франция, Италия и Полша, 15 държави от Европейския съюз (ЕС), сред които и България, се обърнаха към Европейската комисия с искане да бъде наложен таван на цената на природния газ като начин общността да се справи с инфлационния натиск. Но срещу идеята са Германия - най-големият вносител на газ в рамките на ЕС, както и Нидерландия и Дания. Това поставя под въпрос одобрението на мярката.
Идеята ще бъде дискутирана по-късно днес (30 септември) по време на заседанието на енергийните министри от общността, което ще се проведе в Прага. Сред мерките за решаване на енергийната криза са реформи на енергийните пазари и на ценообразуването на електроенергията, публикувани по-рано през месеца.
Европейската комисия има и свое становище по казуса с цената на газа, в което изразява съмнения, че подобна мярка може да ограничи потоците на природен газ към Европа, посочва Ройтерс. В документа от Брюксел коментират, че има и други мерки, които да потиснат цената на природния газ в Европа.
В момента страните от ЕС могат да привличат газ от конкурентните глобални пазари, но на тях другите купувачи може да са склонни да плащат цена над предела на ЕС, тоест доставките към общността може да бъдат засегнати. Нещо повече - в момента доставките на руския природен газ, срещу който са насочени санкциите основно, са толкова малки, че таван трудно ще повлияе върху цената като цяло.
Алтернатива на тавана на цената на газа е промяна на бенчмарка, към който са обвързани доставките по много договори за газ - втечнен или тръбен - на нидерландската борса TTF. Но намаляването на доставките на руския природен газ направи търговията изключително волатилна и така цената на втечнения газ например се оказва по-висока от тази в други региони на света.
В европейската индустрия настояват за ценообразуване, което да отговаря в по-голяма степен на търсенето и предлагането на втечнен газ. Успехът на схемата обаче ще зависи основно от желанието на бизнеса на първо място да я разработи, а на второ - да започне да я използва.
Като начин за намаляване на цената на газа са сочени още водене на преговори с "надеждните" доставчици, както и общите покупки на газа. Срещу общите покупки доскоро се обявяваше Германия. Тя, благодарение на големите количества, които купува, се възползва от големи отстъпки и се опасяваше, че те могат да бъдат "изядени" при съвместни покупки. Със спирането на газа от "Газпром" обаче Берлин може да бъде и по-благосклонен към подобна мярка.
Тази сутрин цената на природния газ се стабилизира на ниво около 204 евро за мегаватчас. В началото на седмицата суровината поскъпна с около 10% след експлозиите, разрушили три от тръбите на проекта "Северен поток". Подозренията на ЕС са за умишлени действия, а опасенията са, че ремонтът може да продължи години.