Европейските служби за сигурност са засекли присъствието на руски военни кораби около проекта "Северен поток" в началото на седмицата, съобщава CNN, позовавайки се на свои източници. На този етап няма яснота дали те са свързани с взривовете, които предизвикаха изтичане на природен газ от три от тръбите на газопроводите, но е фактор, който заслужава внимание, твърдят те.
Междувременно шведската брегова охрана съобщава и за четвърти теч по "Северен поток". Той е по трасето на "Северен поток 2" в шведските териториални води и е в близост до останалите три теча.
В американското Министерство на отбраната отказват официален коментар на новината за наличието на руски военни кораби в региона около газопроводите, но чиновници допълват, че все още не може да се говори със сигурност, че има умишлени действия, които да са довели до инцидентите край бреговете на датския остров Борнхолм, пише Ройтерс. Служител на американското Министерство на отбраната, поискал анонмност, е коментирал пред журналисти, че нито една версия на този етап не може да бъде потвърдена и САЩ не са замесени по никакъв начин в инцидентите.
Експерти по сигурността от САЩ, Европа и Украйна предупреждават от месеци, че критична инфраструктура не само в Украйна, но и в САЩ и Европа, ще бъде цел на руските военни като част от стратегията за войната в Украйна. Според източници на CNN САЩ още през лятото са предупредили Германия, че са възможни атаки срещу "Северен поток". Подобна информация публикува и Der Spiegel.
Европейските власти не са поискали и съдействие от американските военни за съдействие при разследването на взривовете, коментира още служителят на Пентагона.
Източници на Ройтерс твърдят, че американският министър на отбраната Лойд Остин е предложил помощ при разследването на случая на датските си колеги. Според информация на американските власти инцидентът е на дълбочина между 80 и 100 метра.
Руските военни кораби извършват рутинни операции в тази зона, коментират още източници от датското Министерство на отбраната пред CNN. През последните години присъствието на руския военен флот в Балтийско море се е увеличило - доста често тестват нашето търпение и в морето, и във въздуха, допълват оттам.
В Европа с все по-голяма сигурност се твърди, че случилото се с три от тръбите на "Северен поток" е саботаж, но се въздържат да назоват кой стои зад този акт. В ЕС обещават "твърд" отговор за всяко умишлено прекъсване на енергийните доставки.
Източници от датското Министерство на отбраната коментират пред CNN, че трудно можем да си представим друг освен Русия, който да има възможност и интерес за такава операция. Американски анализатори посочват, че Москва печели от тази ситуация, защото ще "повиши цената на подкрепата за Украйна". Надеждите на руския президент Владимир Путин са, че европейците ще променят мнението си и на фона на високите цени на енергийните източници ще поискат промяна в стратегията за икономическа изолация на Русия.
Украински анализатори пък виждат и икономически ползи от акта за "Газпром" - при това положение компанията няма как да бъде осъдена за неизпълнение на своите задължения към европейските си клиенти.
Руската позиция също се насочва към умишлени действия по проекта, като говорителят на Кремъл Дмитрий Песков намекна, че интерес имат САЩ, които не желаят Европа да получава руски природен газ. Песков отхвърли съмненията, че Москва може да стои зад тези действия и ги нарече "глупости" и "абсурд". Посолството на Руската федерация в Дания заяви, че саботажът срещу "Северен поток" е атака срещу енергийната сигурност и на Русия, и на Европа.
Според запознати разследването на инцидентите ще отнеме поне 14 дни. Те твърдят пред CNN, че проверките още не са започнали, тъй като налягането по тръбите не позволява действия и вероятно операцията ще започне най-рано в неделя (2 октомври).
Случващото се отново изнерви газовите пазари в Европа и цената на природния газ, търгуван на нидерландската борса TTF, се повиши с 10% до 205 евро за мегаватчас. Търговията се влияе и от спора между украинския газов оператор "Нафтогаз" и "Газпром", който заплашва да спре и ограничените доставки през Украйна.
Още преди взривовете по "Северен поток" Централна и Западна Европа получаваше руски природен газ само през Украйна, но в намален обем - само през една входна точка и в обем на около 40 млн. куб. метра на денонощие. Руски природен газ влиза в ЕС и през "Турски поток" през територията на България до Унгария и Хърватия.