fallback

Взривовете по "Северен поток" могат да отворят неочакван фронт на войната в Украйна

Ако се докажат подозренията, че зад тях стои Русия, европейската критична инфраструктура може да се окаже под заплаха

15:41 | 28.09.22 г. 24

Енергийната криза в Европа навлиза в много опасна фаза, пише европейското издание Politico. Ако подозренията, че Русия стои зад експлозиите по проекта "Северен поток", се потвърдят или дори ако само се засилят, Европа трябва да се готви за отварянето на нов фронт на войната в Украйна - този път на европейска територия.

Междувременно и Русия предупреди, че може да спре транзита през Украйна в отговор на арбитражно дело за компенсации, което завежда украинската "Нафтогаз". При това положение доставките на руски газ към Централна и Западна Европа ще престанат съвсем и единственото трасе ще остане "Турски поток".

В началото на седмицата три експлозии предизвикаха разрушения по три от тръбите на газопроводите "Северен поток 1" и "Северен поток 2" и изтичане на газ в морето. В Европа съмненията за умишлени действия се засилват и военноморските сили на Германия са в района, за да помогнат на разследването на своите колеги от Швеция и Дания, край чиито брегове е инцидентът. Ако експлозиите, за които шведските сеизмолози коментират, че са предизвикали трусове, еквивалентни на причинени от 100 килограма тротил, то европейската подводна инфраструктура - комуникационна и енергийна, може да се окаже руска цел.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков вече коментира европейските съмнения за руска намеса като "глупости" и "абсурд", допълва Bloomberg. В Москва на свой ред изказват съмненията, че саботажът е дело на САЩ, които имат интерес Русия да не доставя газ в Европа.

Великобритания отдавна има опасения, че руските подводници в Атлантическия океан и в региона могат да предизвикат аварии по ключова комуникационна инфраструктура, разположена по морското дъно. Сегашните експлозии правят тези страхове по-малко истерични, връщайки спомените от Студената война, когато поводниците на НАТО и СССР играеха на котка и мишка в Балтийско море, коментира Politco.

Изданието напомня, че само ден преди експлозиите по "Северен поток" норвежките власти засякоха неидентифициран дрон около техни газови и петролни платформи. През юли пък британските военноморски сили съобщиха изненадващо, че са засякли руски подводници около бреговете на Норвегия.

Европейски лидери вече започнаха да изказват своите подозрения относно случилото се със "Северен поток". Полският премиер Матеуш Моравецки коментира, че това е саботаж и намекна, че зад него стои Русия, която цели ескалация на конфликта в Украйна.

В Украйна нямат проблем да назовават имена - съветникът на украинския президент Махайло Подоляк коментира в Twitter, че това е "терористична атака, планирана от Русия, и акт на агресия срещу ЕС", посочва още Politico.

Германският икономически министър Роберт Хабек пък коментира мерките, които тези взривове налагат. "Ние, Европа и Германия, сме в ситуация, в която критичната инфраструктура, към която могат да бъдат добавени и енергийните доставки като цяло, са потенциални цели. Германия е страна, която знае как да се защити, а Европа е континент, който може да защити своята енергийна инфраструктура", заяви той.

Европа трябва да разбере, че в момента енергийната инфраструктура представлява риск за сигурността, коментира Симоне Талиапиетра, експерт от мозъчния тръст Bruegel. "Ако нещо подобно се случи с газопроводите от Норвегия или Алжир, зимата ще бъде много трудна", коментира той.

Според експерта Европа трябва да увеличи защитата на ключовата енергийна инфраструктура от неприятелски действия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:41 | 28.09.22 г.
fallback
Още от Енергетика виж още