Greenpeace и редица други екологични групи поставиха ултиматум на Европейския съюз (ЕС) относно решението му да предостави на някои газови и атомни електроцентрали „фалшив“ зелен етикет съгласно правилата на блока за устойчиво финансиране, съобщава Bloomberg.
Осем европейски звена на Greenpeace, както и нестопански организации като ClientEarth, WWF, Transport & Environment (T&E) и BUND поискаха преразглеждане на решението за включване на газа и ядрената енергия в екологичните регламенти, известни като Таксономия на ЕС.
Европейската комисия (ЕК) има срок до февруари да предостави отговор на екологичните организации, в противен случай последните заплашиха да отнесат случая до Съда на ЕС.
„Газът е основна причина за климатичния и икономически хаос, а все още няма решение на проблема с ядрените радиоактивни отпадъци и рискът от ядрени аварии е твърде значителен, за да бъде пренебрегнат“, изтъква Ариадна Родриго, активист от „Грийнпийс“. „Този фалшив зелен етикет е несъвместим със законите на ЕС за околната среда и климата“, добавя тя.
Екологичните групи не приемат насочването на пари към нови газови проекти, което, макар и при наличието на строги условия, не е съвместимо с целта на ЕС за климатичен неутралитет, залегнала в законодателството и в Парижкото споразумение за климата от 2015 г.
Неправителствените организации твърдят, че това ще ощети финансово възобновяемите енергийни източници (ВЕИ). Greenpeace изрично обръща внимание на отпадъците от производството на ядрена енергия, както и дългото време за изграждане на нови ядрени съоръжения.
Миналата седмица пет организации с нестопанска цел обявиха, че ще напуснат Платформата на ЕС за устойчиво финансиране, която предоставя технически съвети на ЕК, в знак на протест срещу таксономията.
Австрия и Люксембург също са в процес на предприемане на правни действия срещу решението, което ще влезе в сила от началото на следващата година.