Два плаващи терминала за втечнен газ пристигнаха в нидерландското пристанище Емсхавен и предстои подготовката им за експлоатация - очакванията са да заработят до средата на септември, пише Bloomberg. Те са наети за срок от пет години и са част от първата вълна от подобни съоръжения, които се очаква да бъдат позиционирани около европейските пристанища в търсене на решение на газовата криза.
Двата плаващи терминала в Емсхавен се очаква да обработят поне 18 карго товара до края на тази година.
Плаващите терминали имат капацитет за съхранение и регазификация и пренасяният в тях газ се изпомпва на сушата. Обикновено те се прикрепват към сушата и посрещат танкери с втечнен газ. Изграждането на подобни съоръжения е по-бързо и по-евтино, отколокото традиционните терминали на сушата, макар и капацитетът им да е по-малък.
Интересът към тях сега е голям предвид проблемите, пред които е изправена Европа с доставките на руския тръбен газ. Германското правителство инвестира в пет подобни терминала, а още два ще бъдат финансирани от частни компании. Очакванията са поне три от тях да заработят преди тази зима.
Планове за плаващи терминали и/или проучвания за тях имат още Италия, Фрация и Прибалтийските държави, допълва още Bloomberg.
Преди ден обаче германският енергиен гигант RWE предупреди, че плаващите терминалии са само временно решение на проблемите с доставките на газ. Ако Европа планира дългосрочно да се ориентира към втечнен газ, то трябва да инвестира в терминали на сушата, каза изпълнителният директор на компанията Андрее Щраке.
В момента в Европа има действащи 28 големи терминала за втечнен газ - 24 на територията на страни от ЕС, като най-много са в Испания (7) и Турция (4).