fallback

Черно море има потенциал да захрани цяла Европа с електроенергия

Инвестициите обаче са измерими с ядрената енергетика - 1 мегават мощност струва около 6 млн. евро, разказа Владислав Христов, управител на фирма "Рокон"

15:53 | 05.09.22 г. 3

Черно море, благодарение на сулфидите, може да захрани целя Европа с електроенергия, каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Владислав Христов, управител на фирма "Рокон". Той обясни и самата технология - сулфидите се окисляват чрез специални горивни клетки и при този процес се добива електроенергия. След това тези сулфиди се окисляват до сулфати и се връщат обратно в дълбоките води на морето.

"Това е огромен енергиен потенциал", коментира експертът. Според негови изчисления в Черно море има повече от 5 млрд. тона сулфиди, от които могат да се добият 25 хил. тераватчаса електроенергия, или 10% от потреблението на електроенергията на ЕС в следващите 40-50 години.

За реализация на тази идея трябва да бъдат изградени плаващи платформи с тръби с дължина от 1000 метра, които да изпомпват водата, да се добива електролит, който чрез горивни клетки на тези "острови" да произвежда електроенергия. "Такъв архипелаг от плаващи острови може да бъде свързан към плаваща подстанция, която чрез кабели да довежда енергията до брега", обясни още Христов.

Сероводородът беше признат от ЕС като възобновяем енергиен източник и има още две юридически стъпки, а надеждата на Христов е до началото на 2023 година подобен проект да може да получи финансиране от ЕС. Той допълни, че е нужно да бъде изработена промишлена инсталация, която би струвала около 30 млн. лева. "С тези средства ще можем да направим прототип на горивна клетка от 100 киловата и прототип за производство на агрегат за добив на електролит", заяви още той и допълни, че инвестицията е съизмерима с ядрената енергетика - 1 мегават мощност струва около 6 млн. евро. 

Какво разказа експерта можете да видите във видеото

Още коментари можете да откриете в сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:06 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Енергетика виж още