fallback

Не е задължително местният добив в България да свали цената на газа, твърди експерт

Дори не знаем какви залежи от шистов газ имаме, посочва Спартак Керемидчиев

13:06 | 05.09.22 г. 4

Местният добив в България е сочен като важна част от диверсификацията на енергийните източници и гарантиране на енергийната сигурност. Но не е задължително той да доведе до намаляване на цените, смята проф. Спартак Керемидчиев от Българската академия на науките (БАН).

Пред БНР той коментира потенциала за добив на шистов газ у нас. Според него, в случай че все пак се разреши проучванията и добивът на шистов газ, правото да се разпорежда с добития газ ще бъде на частна фирма концесионер и много вероятно цената ще бъде обвързана с международните пазари. Единственото намаление, което може да бъде очаквано, са разходите за транзит на газа, които реално не са ниски - около 2,50 евро на 100 километра, допълни още Керемедчиев.

Експертът поясни, че заради мораториума за проучвания и добив на шистов газ в момента дори не знаем какви залежи от газ имаме и съдим за тях по предварителни международни проучвания. А те показват, че имаме около 480-500 млрд. куб. метра шистов газ - предостатъчно да задоволи вътрешния пазар за години напред. Потреблението на газ у нас е около 3 млрд. куб. метра годишно, макар че има потенциал да се разшири съществено, защото под 3% от домакинствата в страната са газифицирани.

Според експерта бързо могат да бъдат направени проучвания в Северна България - Етрополе, Нови пазар и около Плевен. Но процедурата по добива предвижда няколко стъпки - регистриране на търговско откритие и даване на концесия, като няма краен срок за издаването на тези разрешителни и това може да продължи години.

Керемедчиев коментира още, че технологиите за фракинг вече се развиват, но рисковете остават и трябва да бъдат взимани предвид особено в Добричко, където находищата са под водния слой и инцидент може да бъде катастрофален. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:10 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Енергетика виж още