fallback

Ще използва ли Русия енергийните доставки за намеса в изборите у нас?

ЕС трудно ще може да помогне на България да осигури нужните си количества газ за зимата, казва Милен Керемедчиев

22:32 | 30.08.22 г. 6

Търговски преговори с "Газпром" няма, защото компанията отдавна е политическо оръжие на Русия, тъй като решението за плащането на нейните доставки в рубли бе наложено от президента Владимир Путин. Когато преговорите са извадени от контекста на доставчик към потребител и се вкарат на политическо ниво, руската страна би могла да ни шантажира с много повече искания, отколкото в едни търговски разговори. Това каза Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи, в ефира на предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.

"Разговори може да има на ниво, което в момента е задкулисно. Русия ще използва и енергийните доставки за намеса в предстоящите избори, защото определено би искала да види колкото може повече проруски партии в следващия парламент... Възможно е да се стремят към създаване на "Газпром коалиция" - да влязат толкова партии, които да бъдат за продължаването и подписването на нов договор с "Газпром", коментира събеседникът.

Според Керемедчиев разговори за газовите доставки от Русия към България най-вероятно се водят на ниво политици, което ще постави страната ни в трудна обяснителна ситуация пред ЕС. "Информацията за тях не се прави публично достъпна, за да се предотврати общественото недоволство", добави той.

Милен Керемедчиев посочи още, че ЕС не се справя особено добре в настоящата криза, като оставя държавите да търсят предимно собствени решения, както се случи с мигрантската криза и с проблемите с наличните ваксини по време на пандемията.

"Това създава паническо търсене на количества газ, което само увеличава хаоса на пазара и води до покачване на цените. Освен ако не покаже много ясна перспектива как да се стабилизира положението и да се постигне диверсификацията, Европейската комисия трудно ще овладее създалата се паника за предстоящата зима", коментира бившият заместник-министър на външните работи.

Според Керемедчиев ЕС трудно ще може да помогне на България да осигури нужните си количества газ.

„Принципното споразумение за удвояване на капацитета на втечнен природен газ за страната ни през терминала в Александруполис няма да е достатъчно, особено в контекста на сериозното изоставане на запълването на газохранилището в Чирен, което макар пълно над 50%, оставя България на последно място в ЕС. В такава ситуация трябва да се преговаря за газ с всички, дори и за завършване на договора с "Газпром", но не трябва да се забравя, че Русия нито е най-евтиният, нито най-надежният източник“, посочи гостът.

Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:52 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Енергетика виж още