Добивът на петрол в Русия намалява за първи път от четири месеца, съобщава Bloomberg. Причината е свиването при малки производители, сред които и петролното звено на "Газпром".
В периода 1-23 август в страната са добивани по 10,56 млн. барела петрол на ден, сочат данни на Министерството на енергетиката в Русия, до които има достъп Bloomberg. Това е с 1,9% под нивото за юли.
Петролните анализатори внимателно следят какво се случва с добива на руския петрол на фона на енергийната криза. Западните страни, както и Япония и Южна Корея, ограничиха вноса на руски петрол като част от санкциите срещу Москва заради военната инвазия в Украйна. Целта е да бъдат намалени приходите на Русия, с които тя финансира своята военна операция.
Тези санкции обаче нямат голям ефект, защото Русия успя да пренасочи потоците от Европа към Азия, където потребителите не проявяват претенции и не ограничават сами потреблението. Нещо повече - руският петрол се предлага с голяма отстъпка. Въпреки това, прогнозите на Международната агенция за енергетика (МАЕ) са, че от началото на 2023 година дибивът на петрол ще намалее с 20% заради влизането в сила на петролното ембарго на ЕС.Според други анализатори обаче руският петролен добив е по-устойчив и няма да има срив.
Данните на енергийното министерство показват намаление на добивите на петрол от звеното на "Газпром" от началото на годината. Компанията вече намали добивите на природен газ заради ограничения износ към Европа. Страните от ЕС са най-голамият пазар на газовия гигант, а пренасочването на потоците към алтернативни купувачи не е лесно заради липсата на инфраструктура.
Намалените добиви на природен газ ограничават и добива на газов кондензат, вид лек петрол, допълва още Bloomberg.
Данните обаче показват, че през последните дни "Газпром" започва да увеличава дневния добив на газов кондензат. Вероятно това се дължи на увеличен износ на природен газ към Китай.