fallback

Енергийният министър с нов мотив за преговори с "Газпром" - загуба на милиарди в арбитраж

България може да бъде принудена да изпълни договора с руската компания, въпреки че тя едностранно спря доставките

13:54 | 25.08.22 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

България може да загуби милиарди в потенциално арбитражно дело с "Газпром" заради спрените доставки на природен газ, предупреди служебният министър на енергетиката Росен Христов пред журналисти след разговори със строителя на газовата връзка IGB - AVAX. Според него руската компания има основания да си поиска плащане по клаузата "take or pay", според която България трябва да използва 80% от договорените количества газ по договор или да ги плати.

Сметките на Христов показват, че от началото на годината България е използвала около 1 млрд. куб. метра газ по договора с "Газпром" и това означава, че трябва да получим или платим още 1,4 млрд. куб. метра. При евентуален арбитраж страната би загубила "7-8-9 цифрена" сума.

Позицията на служебния министър е, че други европейски държави са се съгласили със схемата на "Газпром", макар и тя да е предложена едностранно от продавача, и затова и България е в неизгодна позиция при евентуален арбитраж. Предишното правителство не се съгласи с предложението, защото липсва сигурност за предявените средства при превалутирането на сумите.

Редица експерти обаче са категорични, че изпълнението на договора с "Газпром" е преустановено едностранно именно от руска страна. Това означава, че по-скоро България има основание да съди "Газпром" за нанесени щети от неизпълнение на договорните отношения.  При това положение именно връщането на България на масата на преговорите и възобновяването на доставките може да постави страната ни в неизгодна позиция в евентуален арбитраж.

Трябва да се отчете също така, че България купува газ от Русия чрез договор между "Газпром" и държавната "Булгаргаз". В другите европейски държави, които още получават газ, доставките са през частни компании. 

Росен Христов коментира още, че цената на газа от "Газпром" по действащия договор би била "близка до тази от Азербайджан". Цените на двата доставчика са конфиденциални, но според публични коментари на председателя на Комисията за енерегийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов пред Народното събрание, формулите им са обвързани с цените на петрола и на европейските газови пазари.

Според достъпната информация цената на газа от "Газпром" зависи 70% от ценовите движения на нидерландската борса TTF, където цената на природния газ скочи до над 300 евро за мегаватчас в последните дни. Останалата част от цената се определя от движението на цената на петролните деривати. При формирането на цената на газа от Азербайджан влияние оказва движението на цената на петрола.

Христов е категоричен, че цената на втечнения природен газ от САЩ е с 50% над тази, която България би получила от "Газпром" според симулацията по формулата в договора с руснаците. Но според енергийни анализатори цената на американския газ е обвързана с хъба "Хенри", където движението на цените е много по-плавно. Икономистът от "Отворено общество" Георги Ангелов например е категоричен, че с танкерите България би имала газ с почти фиксирани цени и козове в преговорите с руския газов гигант.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:33 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Енергетика виж още