Цената на електроенергията в Европа нараства за първи път до над 500 евро за мегаватчас (МВтч), с което засилва тревогата в региона, че предстои трудна и студена зима на фона на най-тежката енергийна криза за последните няколко десетилетия, пише Bloomberg.
Поскъпването на електроенергията до такива ценови нива предвещава значително увеличение и на разходите за домакинствата и бизнеса, докато европейската икономика се опитва да се отърси от щетите, нанесени от коронавируса.
Цената на електроенергията в Германия за доставка през следващата година се повиши с 5,2% до 502 евро/МВтч на European Energy Exchange във вторник. Това е с приблизително 500% повече спрямо цената от предходната година, като основната причина за ръста е ограничението на потоците на руски газ за Европа.
Правителствата в региона са притиснати да планират възможни прекъсвания на доставките на електроенергия тази зима заради очаквания недостиг. Производството на ядрените централи във Франция, която се приема за гръбнака на енергийната система в региона, се очаква да отчете най-ниските си обеми от десетилетия насам, докато запасите от водноелектрическа енергия в някои страни също се доближават до многогодишни дъна.
В понеделник стана ясно, че германските домакинства ще трябва да плащат с близо 500 евро повече за газ годишно, след като Берлин наложи данък, с който да подкрепи компаниите за комунални услуги, така че да покрият растящите си разходи за замяна на руската енергия.
Trading Hub Europe, операторът на германския газов пазар, обяви, че е определил такса от 2,419 евроцента за киловатчас. Тя ще бъде въведена от 1 октомври и ще остане в сила до април 2024 г. в опит да се помогне на Uniper, най-големият вносител на руски газ в страната, да се справи с растящите разходи.