fallback

"Булгаргаз" предлага повишение на цената на газа с почти 6% от 1 септември

Трябва ни газ, който хората могат да си купят, коментира служебният енергиен министър

16:53 | 15.08.22 г.

Повишение на цената на газа с 5,6% от 1 септември предвижда "Булгаргаз" в своето прогнозно ценово заявление до Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Това означава, че цената, по която компанията ще продава суровината от следващия месец, ще бъде 315,61 лева за мегаватчас без таксите за пренос, съхранение, ДДС и акцизи. Окончателното предложение трябва да бъде внесено на 1 септември, в което ще бъдат отчетени последните промени, включително и цените на европейските пазари.

В момента на нидерландската борса TTF цената на септемврийските доставки надхвърля 211 евро за мегаватчас.

В ценовото заявление на "Булгаргаз" са включени доставките на газ от Азербайджан, които в момента са единственият ни дългосрочен контракт, и доставки на втечнен газ. На 12 август компанията купи и газ чрез търг през Газовия хъб "Балкан", но тези количества не са включени в ценовото заявление, което беше подадено в законовия срок до 11 август.

На 12 август КЕВР утвърди цената на природния газ за текущия месец в размер на почти 298 лева за мегаватчас. Спрямо цената през юли увеличението е с 60 на сто.

Стремим се да осигурим газ на цена, която хората могат да си купят и индустрията - да работи, коментира от своя страна служебният министър на енергетиката Росен Христов по време на посещение в Мини "Марица Изток". Той уточни, че в момента се водят активни преговори с всички терминали за втечнен газ в региона, за да се осигурят слотове за танкерите с газ от Cheniere, договорени от кабинета "Петков".

Ако това не може да стане, ще бъде направен анализ на нужните количества и цената, която може да си позволи индустрията, и ще се търсят разговори с "Газпром", стана ясно от думите на Христов.

Служебният министър беше категоричен, че страната не се сблъсква за първи път с инфлация и криза - това, което се стреми да направи правителството е да намали натиска и да осигури възможно най-добрите цени. "От своя страна бизнесът може да си помогне с програми за енергийна ефективност, енергоспестяване", каза още Христов по време на посещението си в Стара Загора. Според него общините също трябва да са инициатори на програми в подкрепа на бизнеса и социални институции за намаляване на зависимостта от газа и преминаване на алтернативни горива.

Той посочи, че само в някои общини има проекти за алтернативи - например използване на геотермална енергия за отопление, и критикува липсата на инициативност на местната власт. "Държавата ще помогне, но колкото повече хора участват в процеса, толкова е по-вероятно да бъде намерено решение", каза Христов.

Енергийният министър отказа да коментира търга на "Булгаргаз" за доставка на газ за периода октомври-декември, защото процедурата все още е в ход и информацията е конфиденциална.

Росен Христов потвърди, че се работи активно за завършване на газовата връзка с Гърция, която също играе важна роля в ценообразуването на газа - през нея ще минат пълните количества газ от Азербайджан по договорената през 2013 година цена. В момента за 2/3 от количествата България плаща цена, която е близо до пазарните условия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:13 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Енергетика виж още