fallback

Алексей Милер и неговата газова война с Европа

Ръководителят на "Газпром" е доверен и силно лоялен на руския президент Владимир Путин

11:24 | 14.08.22 г. 16
Автор - снимка
Създател

Руският президент Владимир Путин поведе своята икономическа война с Европа и Алексей Милер, ръководител на "Газпром", е неговият изключително лоялен генерал на газовото поле, пише в анализ The Wall Street Journal.

Русия зареждаше своето газово оръжие години наред и сега го използва, лишавайки от суровината държавите, които подкрепят Украйна. Европа намалява осветлението и температурите, в опит да ограничи потреблението на газ. Така Москва тества решимостта на правителствата да насочват парични средства и военна техника за Киев.

Но Милер застрашава и десетилетия инвестиции в находища и газопроводи и постепенно обвързва държавната компания със зависимост от Китай - положение, от което се притесняват много руски стратези. За да замени Европа, "Газпром" трябва да стартира мащабна програма за изграждане на газопроводи на изток, но при липсата на западни технологии.

Според всички работели с Алексей Милер той доверен и лоялен до край на Владимир Путин. Бивш ръководител в австрийския OMV го описва като "силен и интелигентен", взимайки всички решения за управлението на компанията. Руският президент само задава посоката, твърди той пред WSJ. Руски опозиционери са категорични, че "Газпром" пренасочва средства към властта.

В началото на войната в Украйна Алексей Милер се обърна към 500-те хил. служители в "Газпром" с думите, че компанията има специална мисия. "Днес повече от всякога е важно за нас да останем съпричастни към общата кауза и да застанем редом до нашия президент", написа той.

Под ръководството на Милер "Газпром" даде много лостове за влияние в ръцете на Владимир Путин, които той използва след началото на войната в Украйна. Компанията осигуряваше около 40% от потреблението на газ в ЕС през 2021 година. Сега страните от общността трябваше бързо да намерят алтернативи.  

Изпълнявайки своята мисия ръководителят на "Газпром" също трупа позитиви. Според информация от организацията на Алексей Навални, събирана от различни източници - информация за полети, корпоративни данни и т.н., Алексей Милер има недвижимо имущество на стойност над 710 млн. долара. От WSJ коментират, че говорител на "Газпром" отказва коментар на тази информация и отказва молбите за интервю с Милер.

Изданието цитира доклад на Комисията за сигурност и сътрудничесто в Европа - независима щатска агенция, в която влизат сенатори, представители от Камарата на представителите, както и служители от министерствата на отбраната, търговията и Държавния департамент, според който Милер е един от приближените на Путин, който трупа богатство, изпълнявайки задачите на Кремъл. Корупцията е сред основните характеристики на режима на Путин, посочват още представителите на САЩ в този документ.

Алексей Милер беше назначен начело на стратегическата компания през 2001 година. Тогава 39-годишният доктор по икономика нямаше почти никакъв опит в газовия сектор, но пък от години се познаваше с Владимир Путин - двамата са работили заедно в местната администрация в Санкт Петербург. Оттам датира и приятелството на руския президент с друг енергиен бос - ръководителят на "Роснефт" Игор Сечин.

Според енергийния експерт Михаил Крутихин "Газпром" има три функции - да продава и доставя природен газ, да изпълнява политически задачи на руския президент и да преразпределя средства към приближените на Владимир Путин.

През 2018 година Алексей Милер попадна в списъка със санкционирани приближени до режима в Кремъл от САЩ и той заяви, че е горд от този факт. От началото на пълномащабната война в Украйна през февруари Великобритания също санкционира Алексей милер, посочвайки, че той подпомага финансово руското правителство в неговите действия срещу суверенитета на Украйна.

Сега ръководителят на "Газпром" е изправен пред най-голямото си предизвикателство - да гарантира продажбите, насочвайки потока към Азия, Африка и Южна Америка. Спънка обаче е решението на Милер "Газпром" да не се насочи към втечняване на газа, което прави компанията зависима от тръбопроводите.  Например по данни на BCS Global Markets през миналата година газовият холдинг е доставил 160 млрд. куб. метра на Европа, включително и Турция. В същото време доставките към Китай са около 11 млрд. куб. метра.

Милер  подценява шистовата революция и износа на втечнен газ от САЩ. Пред Владимир Путин той е категоричен, че всичко това е само "Холивудски ПР" и страната не може да пробие на световната енергийна карта, коментира изследователят Александър Габуев от Carnegie Endowment for International Peace. Оказва се обаче, че е сбъркал, посочва още анализаторът.

"Газпром" също така  отказа да разпредели дивиденти за 2021 година, спестявайки си 1,2 трилиона рубли (20 млрд. долара), с мотива, че трябва да се съсредоточи в инвестиционната програма за вътрешното разпределение на газа.

"Ние не играем по правила, коите не сме създали", заяви Милер по време на икономическият форум в Санкт Петербург през юни. Така ръководителят на "Газпром" отговори на критиките, че компанията не доставя достатъчно природен газ в Европа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:35 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Енергетика виж още