Служебният кабинет отпусна заем от 800 млн. лева за газовото дружество "Булгаргаз", съобщи след заседанието на правителството министърът на енергетиката Росен Христов. "Компанията функционира нормално, здрава е", заяви още той и допълни, че за полугодието има печалба от 6,5 млн. лева.
Проблемът е с недостатъчните средства за разплащане - заради липсата на дългосрочни договори се изисква авансово плащане за доставките на природен газ, а в същото време клиентите на "Булгаргаз" бавят плащанията си.
Пред Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) изпълнителният директор Людмил Йоцов разказа, че задълженията на контрагентите на "Булгаргаз" са в размер на почти 400 млн. лева, като основно това са задълженията на "Топлофикация София", но и другите топлофикационни дружества вече започват да бавят плащанията си.
Освен това "Булгаргаз" има нужда от 400 млн. лева, за да нагнети достатъчно газ в "Чирен", уточни още Йоцов.
Росен Христов обясни по време на брифинга в Министерския съвет, че е поискал отсрочка от американската компания Cheniere по договора, осигурен от кабинета "Петков". По време на тази отсрочка се работи в две насоки - за намиране на по-евтина оферта и за осигуряване на слотове за разтоварване на танкерите. "Хората показват гъвкавост", каза енергийният министър, но допълни, че все още няма отговор от компанията по искането за отсрочка.
Предишните управляващи осигуриха обвързваща оферта с Cheniere за доставка на седем танкера с втечнен газ. Българската страна има срок до 19 август да реши дали да подпише тази оферта, или не.
Не отказваме тези количества, заяви днес служебният министър и допълни, че един от сериозните проблеми е липсата на слотове за разтоварване. В момента се водят преговори с Гърция и Турция за осигуряването им.
Преди ден обаче бившият енергиен министър Александър Николов коментира в своя профил във Facebook, че служeбният кабинет не е купил договорен от бившите управляващи слот за разтоварване на танкер през октомври.
В края на август капацитетът на терминала край гръцкия остров Ревитуса се удвоява и се очаква да има отворени нови търгове, което може да реши проблемите с договорените танкери за ноември и декември. Христов обаче коментира, че в момента има нова обява за набиране на оферти за газ и се търсят и предложения на компании, които вече имат осигурени слотове за разтоварване - тоест оферта за директна доставка в страната.
Приоритет на Министерството на енергетиката е да осигури втечнен газ, допълнително газ от Азербайджан или други алтернативи. "Газпром " също е опция, но крайна и засега не са водени никакви разговори с компанията, категоричен беше Христов.
В момента са мобилизирани всички министерства, които са свързани по някакъв начин с проекта за нова газова връзка IGB - на енергетиката, на регионалното развитие, на земеделието и храните и на транспорта. Целта е максимално бързо да бъдат отстранени всички нарушения и забавяния. Според Христов има сериозни забележки от някои институции, включително свързани и с пожарната безопасност. По отношение на отказа за вписване на промяната в структурата на проектната компания ICGB Христов уточни, че вече са коригирани всички неточности в документацията и тя е подадена отново в институцията.
Очакванията са промените да бъдат одобрени от Агенцията по вписванията "в срок". Тези промени са необходими, за да бъдат получени сертификатите за независим оператор на газопреносна мрежа, издадени от регулаторите на България и Гърцикя, както и от ЕК, да влязат в сила.