fallback

Германия опитва да измисли най-безболезнения план за индустрията, ако газът спре

Властите в страната подготвят списък кои компании ще могат да бъдат изключени от ограничителните мерки в случай на газова криза

12:39 | 10.08.22 г. 6

Германският мрежови оператор (BNetzA) непрекъснато получава писма от всички индустриални сектори с искания за изключения от мерките за ограничаване на подаването на газ в случай на криза, разказват от институцията пред Ройтерс. Говорител на регулатора обаче обяснява, че няма процедура по "кандидатстване" за такива изключения, нито е предвидено цели индустрии да бъдат изключени от мерките.

Германия в момента е на втора фаза от своя кризисен енергиен план. На третата му фаза се предвижда властите да определят количествата газ за индустрията и домакинствата. Тя ще се задейства при пълно преустановяване на газовите доставки от Русия. В момента страната получава доставки в обем от едва 20% от номиналния капацитет на "Северен поток" и напрежението в страната расте.

От BNetzA обясняват, че работят в сътрудничество с представителите на бизнеса и анализират повече от 2700 компании. Има шест критерия, по които трябва да се оцени дали някоя от тях може да се възползва от изключенията при ограничителните мерки. Те се основават на важността на компанията за икономиката на Германия, колко бързо може да бъде изключено и повторно включено производството, ако се стигне до спиране на газоподаването, какви ще бъдат икономическите щети и т.н.

Темата е много чувствителна за индустрии, които използват газ и като суровина, както и за енергоемкото производство - стоманодобивната, стъкларската и химическата индустрия. Някои от тях са от съществено значение за друга индустрия, която от своя страна обаче не зависи толкова от газа - например производителите на алуминий, стомана или стъкло са ключов доставчик за автомобилната индустрия.

Сред тях е и G.A. Roeders, средна по мащаб 200-годишна семейна фирма, която се занимава с производството на алуминий. Собствениците вече имат собствен план за решаване на проблемите с газа - три седмици в месеца в заводите им ще се работи на 24-часов режим на работа, после една седмица те ще бъдат затворени.

Така ще се спести от газа за разпалване на пещите всяка сутрин и разходите ще бъдат по-малки, дори и да се налага да плащат повече на служителите заради нощния труд.

Компанията е съобщила на своите клиенти, че ще увеличава цените, обяснява собственикът Герд Рьодерс и допълва, че разходите са се увеличили поне два пъти през тази година. Опасенията са, че догодина те ще скочат три или дори четири пъти.

G.A. Roeders има широк асортимент на производството и доставя части за автомобилната индустрия (с голям клиент Volkswagen), за самолетната индустрия, както и за производството на медицински изделия. В заводите на компанията в Германия и Чехия работят около 500 души.

В договорите за доставка е вписана клауза, според която цените могат да бъдат увеличени заради поскъпването на металите, но няма нищо подобно по отношение на разходите за енергия. В G.A. Roeders винаги са пестили енергията, която е вторият по големина разход. Собственикът Рьодерс коментира, че от своя баща е научил да гаси излишните електроуреди през нощта, а осветлението се спира по време на обедната почивка. Но сега кризата е в много по-голям мащаб.

Компанията, както и много други в индустрията, имат и алтернатива - петрол, която не е използвана от години. Тези резерви ще бъдат използвани, ако се стигне до там.

Но като вариант за бъдещето в G.A. Roeders виждат зеления водород. В момента компанията има държавно финансиране за проект за тестване на горивна система с 30%-40% водород и 60%-70% природен газ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:40 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Енергетика виж още