Руски танкери кръстосват около пристанищата, а суровината, която превозват, става все по-нежелана, пише Financial Times. Търговците се въздържат от покупката на руски петрол и природен газ на фона на дискусиите, които се водят между САЩ и Европа за забрана за техния внос.
През миналата седмица по море са тръгнали 77 танкера, собственост на "Совкомфлот". По данни на FT един от тях - NS Champion, е акостирал на пристанище в Шотландия, но скоро след това е бил пренасочен към Дания. Седем танкера с руски втечнен газ са били пренасочени от началната си дестинация, сочат данни на единот участниците на пазара GasLog.
Вече стана ясно, че САЩ прекратяват вноса на руски петрол и газ във връзка с атаката срещу Украйна. Това означава, че руските суровини няма да бъдат приемани на американски пристанища, посочи американският президент Джо Байдън.
По думите му решението е взето след консултации със съюзни и партньори по света, „най-вече в Европа“. Байдън наблегна на това, че е необходимо поддържането на единна позиция както в рамките на НАТО, така и сред европейските партньори.
На ниво бизнес две големи компании - Shell и BP, също вече заявиха, че няма купуват руски енергоизточници. Френската Total също коментира, че нейните търговци много скоро ще ги последват.
В края на миналата седмица Shell купи товар руски петрол и си спечели острата критика от страна на украинския министър на външите работи Дмитро Кулеба. От компанията уточниха, че ще внесат печалбата от тази сделка в специален фонд в подкрепа на Украйна.
Заради липсата на интерес към руския сорт "Уралс" цената му изостава спрямо останалите блендове на пазара - Брент и американския лек суров петрол. В понеделник (7 март) руският петрол се търгуваше за малко над 94 долара за барел на борсата в Санкт Петербург. Европейският Брент тогава достигаше цена от малко над 120 долара за барел.
Ситуацията вече започва да се отразява на европейските пазари на горива и се появяват сигнали за недостиг - търсенето във Великобритания се повишава, растат и цените на дизела, посочва Bloomberg.
На този етап няма проблем с доставките на петрол за българската рафинерия в Бургас. Неин собственик е руската "Лукойл", но през своята дъщерна компания Litasco, регистрирана в Швейцария, коментира пред Народното събрание днес премиерът Кирил Петков. Вицепремиерът и министър на регионалното развитие Богдан Караджов припомни пред депутатите, че ЕС наложи санкции на руските кораби, но петролните танкери се ползват с изключение.
*Актуализирано с решението на САЩ за прекратяване на доставките.