Работещите бедни в България през последните няколко години са се увеличили с 50%, като техният дял се е повишил от 8% на близо 12%. Това съобщиха днес от КТ "Подкрепа" на форум за жизнения минимум и минималното заплащане на труда.
„Имаме близо 50% ръст на работещите бедни за последните години, което не е добре за държавата“, заяви главният икономист на Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ Атанас Кацарчев. Според него това показва, че независимо от увеличението на минималната работна заплата борбата с бедността търпи тотален провал, а близо 48% от домакинствата са под линията на бедност.
Все още минималната работна заплата (МРЗ) е прекалено далеч от жизнения минимум, а броят на работещите бедни расте, каза Кацарчев.
Жизненият минимум е нетна сума, необходима за живот, докато МРЗ е брутна сума, от която трябва да се извадят данъци и осигуровки, каза той. За последните четири години МРЗ нараства от 57% до 62% от издръжката за живот за 2024 г. Нарастването на МРЗ спрямо издръжката за живот обаче е с около 1,2% пункта на година, сочат представените от икономиста данни. Кацарчев отбеляза, че темпът на нарастване е недостатъчен за постигане на адекватни минимални заплати в обозримо бъдеще. За това ще са необходими около 30 години, коментира той, цитиран от БТА.
Според икономиста на синдиката има апатия в обществото към това, което се случва в държавата, като той предположи, че това се дължи на политическата криза. По думите му голяма част от хората не знаят, че осигурителната тежест за работника и служителя вече не е 40%, а е над 43% и има постепенно прехвърляне на задължения на работодателя към работника и това влияе върху нетната работната заплата.
Относно преговорите за транспониране на Директивата за адекватните минимални заплати Кацарчев каза, че напредък няма, въпреки че срокът за това е бил 15 ноември тази година. Той прогнозира още месеци на преговори между социалните партньори. Главният икономист на КТ „Подкрепа“ коментира също, че на социалните партньори не е бил представян проектобюджет за 2024 г., а само данъчните законопроекти.
От КТ „Подкрепа“ се обявиха против замразяването на заплатите в държавния сектор за догодина. Ако ще се замразяват заплати, първо да се замразят на депутатите и министрите, а не на работещите, заяви той.