fallback

Бизнесът у нас ще търси по-малко нови служители през идната година

Фирмите ще имат нужда от близо 262 хил. работници и специалисти, с 2,6% по-малко от 2023 г.

11:36 | 24.10.24 г.

Българският бизнес ще има нужда от близо 262 хил. работници и специалисти в следващите 12 месеца, показват резултатите от проучване на потребностите от работна сила у нас, проведено от Агенцията по заетостта в периода май-юли съвместно с областните комисии по заетост към Областните съвети за развитие в страната.

Работодателите са заявили нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления. Това е близо 9,3% от заетата в момента работна сила.

Проучването се провежда веднъж годишно. В сравнение с резултатите от проучването през 2023 г. се наблюдава леко снижение на заявените потребности от работна сила – с 2,6%, или с около 7 хил. работници и специалисти по-малко.

Търсенето през 2024 г. е равно на 82% от това през рекордната по заетост 2019 година, посочват още от Агенцията по заетостта.

Най-търсени компетентности и умения

Всеки четвърти работодател поставя на първо място личностната и социална компетентност като решаващ фактор за успеха на бизнеса, следвани от езиковата и предприемаческата компетентност, съответно със 17 и 12% представителност. 

За 87% от бизнеса самоконтролът и дисциплината са най-необходимото умение, което трябва да притежава персоналът. На второ място по важност работодателите (85%) поставят уменията за работа в екип и комуникативност. 

Резултатите от изследването показват също, че 59 219 фирми ще наемат нов персонал през следващите 12 месеца. В сравнение с допитването преди година, техният брой е нараснал с 3919, или със 7,1%.  

През следващите 12 месеца работодателите ще търсят близо 153 хил. специалисти с квалификация. Търсенето на професионалисти със средно образование е намаляло с 5,3% спрямо миналата година. Най-търсените професии ще са строители, шивачи, готвачи, оперативни счетоводители, строителни техници и други.

Българският бизнес ще се нуждае и от близо 59 300 специалисти с правоспособност или с висше образование. Сред тях най-търсени ще са учители, медицински сестри, шофьори, лекари, машинни инженери, преподаватели, фармацевти и други. В сравнение с година по-рано броят на търсените специалисти с висше образование или правоспособност нараства с близо хиляда, или с 1,6%.

Проучването показва още, че в различните сектори на икономиката ще са нужни близо 50 хил. работници без специалност през следващите 12 месеца, като търсенето нараства с 1,3%.

Повече работодатели очакват затруднения при намирането на служители

Нараства делът на работодателите, заявяващи, че очакват да срещнат трудности при намиране на нужните им специалисти и работници - от 63,8% средно за 2023 г. до 66,7% през 2024 г. Най-често споменаваната причина за проблеми при осигуряване на персонал е липсата на достатъчна квалификация на кандидатите – в над 43% от случаите.

Предприятията, които смятат, че се налага съкращаване на персонал, са 17 300 при 12 600 през 2023 г., което е ръст от 37,3%.

Най-голямо търсене на работници и специалисти през следващите 12 месеца се очаква в индустрията - общо над 68 хил. души, или 26% от всички заявени потребности. В търговията, транспорта, хотелиерството и ресторантьорството ще се търсят над 55 хил. души, или 21%, а в държавното управление, образованието, здравеопазването и социалните дейности – близо 49 хил., или почти 19%.

Обучението на работното място е най-често предпочитаната форма за решаване на проблемите с недостатъчните умения на търсените от работодателите кадри, споделена от над 43% от тях.

Според проучването в средносрочен план (в близките 3 до 5 години) търсените специалисти с висше образование ще бъдат близо 227 хил. души. Трите най-търсени професионални направления са педагогика, икономика и социални дейности. Българският бизнес ще се нуждае и от близо 256 хил. специалисти със средно образование. Най-необходими ще са специалистите в търговията на едро и дребно, строителството, маркетинг и реклама, счетоводство и данъчно облагане.

В София ще бъдат търсени най-много служители

София-град остава областта, в която се очаква да бъдат наемани най-много работници и специалисти – над 47 хил., което е 18% от всички заявени в страната потребности, следвана от Варна – с почти 29 хил. (11%), и Пловдив – с над 23 хил. (9%).

В 17 от 28 области заявените потребности от работна сила превишават броя на регистрираните безработни в тези области. Сред тях са Варна, където превишението е близо 5 пъти, както и София-град и Бургас с превишение от 4 пъти. Областите, в които няма да се усещат негативните последици от липса на достатъчно свободна работна сила, са Видин, Разград и Търговище.

Най-съществено нарастват нуждите от работници и специалисти в област Сливен – 2,5 пъти спрямо заявените потребности през миналата година. Следват София-град със 77% ръст, област Монтана – с 43%, Видин – с 37%, Плевен – с 36%. От другата страна са областите Габрово, Търговище и Разград, където потребностите от работна сила намаляват с по над 70%.

Изследването е национално представително върху база от 426 226 активни предприятия в страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:36 | 24.10.24 г.
fallback
Още от Пазар на труда виж още