Някога технологичните компании ухажваха и се бореха за талантите в сферата още преди да излязат от училище или университета. Днес да си намериш работа в сферата на IT става все по-трудно - индустрията из основи променя своята насоченост и нуждите от работна ръка са вече други, става ясно от публикация в The Wall Street Journal.
Изданието цитира един от младежите с образование в тази сфера, който вече месеци наред не може да си намери работа. Стигнал е до там, че да лепи листовки по улиците, както сам го определя "като за загубена котка", в близост до офиси на гиганти като Google и Facebook, а QR-кодът на тях води към профила му в LinkedIn. "Да си търсиш работа в сферата на технологиите, кандидатствайки онлайн, е безсмислено", казва 30-годишният Глен Кугелман и допълва, че пазарът е много по-свит спрямо минали години.
По данни на Indeed.com работните места за софтуерни разработчици са намалели с 30% от февруари 2020 година насам. И тенденцията продължава - само от началото на годината досега са съкратени 137 хил. работни места в тази област. Някои от уволнените са толкова млади, че дори не помнят "дотком" балона от началото на века.
Фокусът на технологичната индустрия обаче е променен - сега се развиват почти изцяло продукти, които носят големи печалби и основно това се оказва виртуалната реалност, различните устройства и изкуственият интелект.
47-годишният Крис Волц е останал без работа през август 2023 година, разработвайки тогава софтуер за компании за недвижими имоти. Той коментира пред WSJ, че е в сферата от 90-те години на миналия век и често е сменял работните си места, но сега ситуацията изглежда много по-различна - вече няма привлекателни допълнения към заплащането, гъвкави условия за труд и други методи, с които компаниите не само привличаха своите служители, но и после се бореха да ги задържат.
За първата си работа Волц е бил ухажван от работодателите си още преди да предаде дипломната си работа. Сега много от колегите му са в неговото положение. "Кандидатствах за 120 различни позиции, отговор получих за само три от тях", казва програмистът. В крайна сметка той е намерил работа в края на пролетта, но с 5% намаление на заплатата.
Много от търсещите работа в сектора се сблъскват с неглижиране от страна на работодателите. За много от работните позиции вече се изисква и опит, и диплома - нещо, което преди години съвсем не беше задължително.
Ръстът на инфлацията и високите лихвени проценти притиснаха американската икономика и някои големи компании, които никога не бяха уволнявали служители, сега извършиха масови съкращения, припомня още WSJ.
Мрачните облаци обаче не са надвиснали над всички - разработващите езикови модели за продуктите на ChatGPT например могат отново да заработват шестцифрени суми годишно. Работодателите признават, че за инженерите, разработващи изкуствен интелект, заплатите са 2-3 пъти по-високи от тези на другите инженери.
преди 3 месеца Където заплатите са добри е нормално да има конкуренция и при криза времената да стават трудни. В ИТ сектора средната заплата е над 5000 лв. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца Всяко чудо за три дни. Язък за амбициозните родители накарали на сила бездарните си деца да станат програмисти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар