IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

И за IT специалистите настават тежки времена на трудовия пазар

Някога компаниите ухажваха талантите още преди да завършат обучението си, но днес имат нови насоки на работата си

13:50 | 19.09.24 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Някога технологичните компании ухажваха и се бореха за талантите в сферата още преди да излязат от училище или университета. Днес да си намериш работа в сферата на IT става все по-трудно - индустрията из основи променя своята насоченост и нуждите от работна ръка са вече други, става ясно от публикация в The Wall Street Journal.

Изданието цитира един от младежите с образование в тази сфера, който вече месеци наред не може да си намери работа. Стигнал е до там, че да лепи листовки по улиците, както сам го определя "като за загубена котка", в близост до офиси на гиганти като Google и Facebook, а QR-кодът на тях води към профила му в LinkedIn. "Да си търсиш работа в сферата на технологиите, кандидатствайки онлайн, е безсмислено", казва 30-годишният Глен Кугелман и допълва, че пазарът е много по-свит спрямо минали години.

По данни на Indeed.com работните места за софтуерни разработчици са намалели с 30% от февруари 2020 година насам. И тенденцията продължава - само от началото на годината досега са съкратени 137 хил. работни места в тази област. Някои от уволнените са толкова млади, че дори не помнят "дотком" балона от началото на века.

Фокусът на технологичната индустрия обаче е променен - сега се развиват почти изцяло продукти, които носят големи печалби и основно това се оказва виртуалната реалност, различните устройства и изкуственият интелект.

47-годишният Крис Волц е останал без работа през август 2023 година, разработвайки тогава софтуер за компании за недвижими имоти. Той коментира пред WSJ, че е в сферата от 90-те години на миналия век и често е сменял работните си места, но сега ситуацията изглежда много по-различна - вече няма привлекателни допълнения към заплащането, гъвкави условия за труд и други методи, с които компаниите не само привличаха своите служители, но и после се бореха да ги задържат.

За първата си работа Волц е бил ухажван от работодателите си още преди да предаде дипломната си работа. Сега много от колегите му са в неговото положение. "Кандидатствах за 120 различни позиции, отговор получих за само три от тях", казва програмистът. В крайна сметка той е намерил работа в края на пролетта, но с 5% намаление на заплатата.  

Много от търсещите работа в сектора се сблъскват с неглижиране от страна на работодателите. За много от работните позиции вече се изисква и опит, и диплома - нещо, което преди години съвсем не беше задължително.

Ръстът на инфлацията и високите лихвени проценти притиснаха американската икономика и някои големи компании, които никога не бяха уволнявали служители, сега извършиха масови съкращения, припомня още WSJ.

Мрачните облаци обаче не са надвиснали над всички - разработващите езикови модели за продуктите на ChatGPT например могат отново да заработват шестцифрени суми годишно. Работодателите признават, че за инженерите, разработващи изкуствен интелект, заплатите са 2-3 пъти по-високи от тези на другите инженери.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:50 | 19.09.24 г.
Най-четени новини
Още от Пазар на труда виж още

Коментари

12
rate up comment 17 rate down comment 3
todortk
преди 6 дни
Ако не си склонен на никакъв компромис в началото на кариерата си, просто може да нямаш кариера. Също така непрекъснатото скачане от фирма във фирма не стои добре. Ако имаш 10 години стаж в десет различни фирми, в един момент престават да те искат - за какво им е човек с "опит", който ще напусне тъкмо когато го обучат и почне да става полезен за екипа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 2
todortk
преди 6 дни
Проблемът е какво се предлага на пазара. Младежи без никакъв опит или талант кандидатстват за позиции, за които се изисква опит и след това недоволстват, че не ги наемат. Или недоволстват, че заплащането на току-що завършил програмист, не е колкото на човек с 10 години опит. Компаниите винаги търсят печалба. Но всички са наясно, че не може да имаш експерти, без преди това да си наел начинаещи или някой друг да ги е наел. За това големите компании имат стажантски програми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 13 rate down comment 3
nikiangel
преди 6 дни
Статията е малко в стил, компаниите са господарите, пък инженерите са робите и едва ли не се молят на колене за коричка хляб.Всяка компания без инженерите си е кръгла нула. А са спрели да развиват и поддържат, живота на компанията се измерва не в дни а по скоро в часове. ИТ индустрията е сравнително нова в сравнение с отрасли като машиностроене и логистика, но е крайно време едни сериозни синдикати да се създадат и да хванат за гушата развилнялата се манагерастка ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 15 rate down comment 4
Tikva007
преди 1 седмица
Като вземат трите най-люти трола тук - сашка, ташка и бомбашка да си приписват някаква делова активност и става съвсем като начално помощно училище под статиите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 19 rate down comment 4
Tikva007
преди 1 седмица
До: khao-бомбашка: Кого лъжеш бре, моме калафатска? Я пак кажи какво точно работиш, като е видно, че клечиш тук от години денонощно?!! Само днес си изффляккала тук 26 коментара - до там преброих, сигурно има още, като от тях НИЩО не става за четене - все едно си писала с пръст и гговвнно по стената на тираджийски ккеннеф. Чете се, но с отвращение. Хванала тук един нов потребител да го лъже. Работиш телефонна любофф в паузите, когато не дррищишш тук.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 25 rate down comment 1
Az_Kocho
преди 1 седмица
До: khao... Това което виждам е презапасяването с всякакви хора които и хабер си нямаха от програмиране, това още преди ковида. Сега фирмите осъзнаха че повечето такива кадри не са им нужни и търсят висококвалифицирани специалисти. Затова имате свободно позиции а и ще имате занапред защото това съкращаване ще продължи. Лесните пари ги няма вече и фирмите започнаха да си търсят печалбите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 23
khao
преди 1 седмица
До: Az_Kocho прочетох я, донякъде, поредния джънк който излиза периодично...работя точно в тази сфера, имаме отворени позиции и все още не може да ги попълним... и в американския ни офис има недостиг на хора! Примера с тоя дето лепи обяви по стълбовете е повече от комичен... нали се сещаш че говрим определно за човек с психични отклонения! ... ти би ли назначил такъв човек?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 20 rate down comment 1
Az_Kocho
преди 1 седмица
До: khao.... Ами прочети статията а не само заглавието! А че има бездарни икономисти има както и бездарни лекари, журналисти, прависти и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 21
khao
преди 1 седмица
До: Gna така е при програмистите, но не и в целия сектор...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 30
khao
преди 1 седмица
До: Az_Kocho Не позна, бездарните деца стават икономисти и финансисти! :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още