Непрестанният спад на броя на хората в работоспособна възраст в Европа ще оказва все по-силен натиск върху социалната система и публичните финанси в страните членки на ЕС, сочи доклад на мозъчния тръст Bruegel, който ще бъде в центъра на дебатите по темата утре и в събота в Будапеща, предаде Ройтерс.
Докладът е подготвен за представители на финансовите ведомства и централните банки на страните членки, които се събират в унгарската столица. В него се изтъква, че застаряването на европейското население намалява броя на хората, които работят и плащат данъци, и увеличава броя на пенсионерите и нуждаещите се от здравни грижи.
Дори и имиграцията в ЕС да продължи със сегашните темпове, което е неприемливо за много европейци, както показва растящата подкрепа за крайнодесните партии, тя няма да е в състояние да компенсира спада на трудоспособното население, посочва докладът.
Унгария, която ще бъде домакин на дискусията, е твърдо против увеличаване на имиграцията в ЕС и се очаква да предложи други лекове за демографската криза като, например, повишаване на раждаемостта чрез подкрепа за младите семейства и засилване на трудовия пазар.
Според Bruegel при липса на нетна миграция броят на хората на възраст между 20 и 64 години в Европа до 2050 г. ще спадне с около една пета до 207 млн. души спрямо 264 млн. през 2022 г.
Ако 450-милионният ЕС приема по малко повече от милион мигранти годишно, колкото са били те средно в периода 2016-2020 г., това ще забави спада на трудоспособното население едва наполовина, посочват от мозъчния тръст.
В доклада като възможни решения на демографската криза се посочват и по-доброто управление на здравните грижи, както и реформа на пенсионната и здравната система.
Според доклад на Европейската комисия през 2070 г. в ЕС на всеки 10 неактивни души над 65 години ще се падат 14 работещи спрямо 22 през 2022 г.