fallback

Съизмерими ли са доходите в България с тези във водещите държави в ЕС?

Ръстът на доходите е позитивен, но трябва да се разбере до каква степен се отразява на реалната покупателна способност, коментират експерти

21:17 | 22.07.24 г.

Класацията на Световната банка, която включи България в групата на страните с високи доходи, е положителен знак за икономиката на страната, но това не означава, че българинът е забогатял. Основното е дали България ще може продължително да се задържи в групата на страните с високи доходи. Ако останем там за по-дълго време, това означава, че обективно доходите ни са високи. Всъщност на глобално ниво българинът получава добри доходи, но все още не са съизмерими с тези във водещите държави в ЕС.

В анкета за Bloomberg TV Bulgaria експерти коментират въпроса „Реално ли е влизането на България в групата на страните с високи доходи?“. Повод за допитването е класацията на Световната банка. Изследването на институцията се провежда от 35 години и дълго време страната ни беше в категорията на страните с доходи под средните, но през 2006 г. влезе в групата на страните със средни доходи.

Изглежда, че икономиката на България се справя добре. Ръстът на доходите е позитивен, но все още трябва да се разбере до каква степен се отразява на реалната покупателна способност. Всички се надяваме, че скоро България наистина ще може да достигне водещите държави в Европа, посочват експертите.

Адриан Николов, Институт за пазарна икономика

„Това е по-скоро признание за позитивната динамика от последните няколко години, а не е кой знае каква новина, просто сме прескочили прага. Трябва да имаме предвид, че тук става дума за глобална скала и до голяма степен е логично България да попадне в страните с висок доход, особено на фона на изпреварващия ръст. Това, което ни тласна в последната година отвъд този праг, е, че икономиката на страната растеше много по-бързо от тази на големи западни икономики. Остава рискът, че ако големите световни икономики растат изпреварващо през следващите няколко години, отново може да изпаднем отдолу, ако ръстът на България се забави през този период.“

Доц. д-р Щерьо Ножаров, главен секретар на УНСС по бюджет и финанси и икономически съветник в БСК

„Не, не може да кажем, защото това проучване е условно. То е просто един сигнал, че вървим в правилна посока. Няколко са тук основанията за това, че все още не може да бъдем сигурни, че България е страна с високи доходи. На първо място, според Евростат по текущите цени БВП на България на човек от населението е 37%, от средния за ЕС 27%. На второ място, по паритет на покупателна способност сме достигнали 62% от средното за ЕС. Също така това проучване е динамично, тоест границата на страните с високи доходи се мени всяка година, методът се изчислява според динамиката на цените на световния пазар и по брутен национален продукт, обхващайки и тригодишен период на валутно-курсова разлика с долара и тригодишен период на динамика на инфлацията в страната. Има държави, които влизат и излизат периодично. България с много малко е минала прага. Не може да се каже все още, че сме държава с високи доходи. На последно място не трябва да сме чак толкова доволни, защото 29% от БВП се дължи на европейско финансиране, включително очакванията за тази и миналата година.“

Добромир Иванов, изпълнителен директор на BESCO

„В момента средната заплата в България е с около 200 лева по-ниска от средната нетна заплата в Румъния и с около 300 лева от тази в Гърция и Унгария. На фона на това сме два пъти по-назад от Италия и Испания, където в момента брутната заплата там е около 5000 лева, а нашата е около 2300-2400 лева. Според мен това, което виждаме, е, че очевидно се вдигат доходите на хората, а до каква степен е свързано с инфлацията и дали се вдига покупателната способност, това е спорно, понеже статистически вдигането на доходите е много по-голямо от нивото на инфлацията, от друга страна, основните неща, които много от хората купуват са хранителните продукти, при които инфлацията е доста висока“

Сред обясненията как сме попаднали в страни с високи доходи са различните критерии, които Световната банка използва спрямо НСИ и Евростат. Оставането ни в групата на богатите страни обаче не е гарантирано, а зависи от растежа.

Още вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:22 | 23.07.24 г.
fallback
Още от Пазар на труда виж още