fallback

Бизнесът в еврозоната отчита забавяне на растежа на заплатите

Очаква се възнагражденията във валутния съюз да нараснат с 3,3% през следващите 12 месеца

11:52 | 15.07.24 г.

Компаниите от еврозоната очакват по-умерено увеличение на заплатите на служителите през следващите 12 месеца, сочи проучване на Европейската централна банка, цитирано от Bloomberg,

Очаква се възнагражденията да нараснат с 3,3% - по-малко в сравнение с прогнозираните 3,8% при предишното проучване преди три месеца. Фирмите също така понижават очакванията си за продажните цени - от 3,3% на 3%.

Представителите на ЕЦБ се фокусират върху тези измерители, за да определят колко бързо инфлацията ще се понижи към целта от 2%. Очакваното намаление на растежа на заплатите ще бъде възприето като положителен знак, тъй като 3% е равнище, което по принцип се смята за съответстващо на целта за умерено нарастване на потребителските цени.

Макар че инфлацията в еврозоната се забави до 2,5% през юни, ръстът в сектора на услугите се задържа по-висок, където заплатите играят по-важна роля. ЕЦБ предупреди, че компаниите в тази част на икономиката "очакват по-голямо увеличение на продажните цени, разходите за заплати, нетрудовите производствени разходи и заетостта през следващите 12 месеца в сравнение с други сектори".

Проучването на базираната във Франкфурт банка сочи още, че фирмите сигнализират за по-положително развитие по отношение на предлагането на банкови кредити. През второто тримесечие на годината по-малко компании са отчели умерено затягане на условията за финансиране, като голяма част от тях съобщават за леко намаление на необходимостта от банкови кредити.

Инфлационните очаквания на компаниите във валутния съюз намаляват, като средните им очаквания за годишната инфлация след една, три и пет години са на ниво от 3%. В същото време 50% от тях смятат, че рисковете за инфлационните перспективи през следващите пет години са насочени към повишаване.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:52 | 15.07.24 г.
fallback
Още от Пазар на труда виж още