Социалната отговорност е изключително важна за младите поколения и те ще подбират работодателите си по този принцип в близките няколко години. Това коментира Георги Първанов, HR експерт и член на УС на Българската конфедерация по труда, в предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.
"В следващите 6-7 години до 2030 г. със сигурност социалната отговорност (ESG) ще става все по-голяма тема, но тук както и всеки позитив като вноса на кадри от трети страни и влизането на страната ни в Шенген, има и негатив.
"При влизането ни в Шенген рискуваме част от тези работници от трети страни да напуснат България. При ESG рискът е свързан с един доста голям разход във връзка с въвеждане на нови процедури, политики и системи за контрол на компаниите“, посочи гостът.
Този процес ще бъде тежък за малкия и среден бизнес, уточни Първанов. Според него трябва да се види какви грантови схеми и възможности има държавата да помогне на бизнеса.
По думите му в следващите 5-7 години ще видим променени обяви за работа. „Както дистанционната работа стана част от изискванията и придобивките, очаквам и ESG да бъде следващото такова нещо и всичко свързано с опазване на природата ще бъде плюс за фирмите и работодателите“, коментира той.
Първанов посочи, че младите поколения не проявяват интерес към промишленият сектор и производството. Те се насочват към професии, изискващи повече креативност и използване на нови технологии. За тях е важно работодателят да има кауза и социална отговорност. Гостът обясни, че темата за ESG ще става все по-ключова в подбора на работа за младите. Работодателят ще трябва да изгради своят бранд, така че да привлича работници.
След присъединяването на България в еврозоната ще се наблюдава натиск за повишение на заплатите, отбеляза още специалистът. „В момента догонването на европейските стойности на възнагражденията се дължи на множество фактори. Една от причините е и забавянето на икономическия растеж в по-големите икономики в Европа“, уточни той.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.