Разходите за труд в България са продължили да ускоряват ръста си през пролетните месеци, следвайки възходящия тренд от края на 2022 г. и началото на тази година. Това се вижда от предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ), разпространени днес.
През второто тримесечие на 2023 г. общите разходи на работодателите за един отработен час от наетите от тях лица нарастват с 13,8% на годишна база.
И през второто тримесечие на тази година разходите на работодателите за труд са стимулирани отново от ръстовете в индустрията, услугите и строителството.
В индустрията увеличението е с 19,3%, в услугите - с 13,7%, и в строителството - с 16,1%.
Най-висок ръст на общите разходи за труд е регистриран в икономическите сектори „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 24%, „Преработваща промишленост“ - с 20,1%, и „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ - с 18,3%.
Разходите за възнаграждение за един отработен час се увеличават с 14,2%, а другите разходи (извън тези за възнаграждения) - с 11,9%.
По икономически сектори изменението на разходите за възнаграждения спрямо същия период на предходната година варира от 24,9% за „Хотелиерство и ресторантьорство“ до 5,5% за „Държавно управление“.
Индекс на общите разходи на работодателите за труд - %
(Календарно изгладени, 2020 = 100)