Делът на домакинствата в България, които са останали с непроменени доходи през пролетните месеци, остава висок и дори се увеличава спрямо началото на годината.
През второто тримесечие на 2023 г. за 78% от хората доходът на домакинството им е останал без промяна спрямо последните 12 месеца. Този дял нараства с 3,4 процентни пункта в сравнение с първото тримесечие на 2023 г.
Това показва допълнителна анкета на Националния статистически институт към наблюдението на домакинските бюджети за април-юни. Анкетирани са 5512 лица на възраст 16 и повече навършени години от 3050 домакинства.
Увеличение на доходите са посочили едва 16,2% от хората, което е с 3,9 процентни пункта по-малко в сравнение с първото тримесечие на 2023 г., когато увеличение са имали 20,1%.
Делът на лицата, посочили намаление на доходите за последните 12 месеца, се увеличава през второто тримесечие до 5,8% - с 0,5 процентни пункта повече спрямо предходното тримесечие. За сравнение, през първите три месеца на годината делът на тази група отбеляза понижение.
Намалява делът на хората със затруднения при покриване на ежедневните разходи
През второто тримесечие 70,6% от хората са изпитвали затруднения да покриват ежедневните си разходи. Делът им продължава да е висок, но намалява с 6,2 процентни пункта спрямо предходното тримесечие.
С известни затруднения са 35,1% от анкетираните, 23,7% определят покриването на ежедневните разходи като трудно, а 11,8% - като много трудно. Делът на тези, които се справят много трудно, намалява с 2,4 процентни пункта в сравнение с първото тримесечие на 2023 г., а хората, които покриват ежедневните разходи трудно, намаляват с 3,1 процентни пункта.
Относително лесно могат да покрият ежедневните си разходи 21,7%, а 7,7% не изпитват никакви затруднения, което е с 4,2 процентни пункта повече в сравнение с първото тримесечие на 2023 година.
Около 1/4 от анкетираните ограничават потреблението си на енергия
Делът на отговорилите, че са ограничавали потреблението си на енергия (електричество, природен газ или др. за отопление, топла вода, готвене, охлаждане, осветление и електрически уреди), e 23,5%, със 7,7 процентни пункта по-малко отколкото година по-рано.
Една пета (20,7%) от живеещите в градовете са посочили, че не могат да си позволят достатъчно потребление на енергия. В селата делът на хората с ограничения в потреблението на енергия е 31,4% - с 10,7 процентни пункта повече в сравнение с градовете.
Удовлетворението се повишава
Анкетираните дават относително висока оценка по отношение на удовлетвореността си от личните взаимоотношения със семейството, приятелите, съседите и други - средно 7,20 пункта през първото тримесечие и 7,34 през второто тримесечие на 2023 г. при скала на измерване от 0 до 10 пункта.
Най-ниска е удовлетвореността от финансовото положение на домакинствата, като леко се повишава от 4,63 през първото тримесечие на 5,08 през второто.
За 20-те процента домакинства с най-високи нетни доходи средната удовлетвореност от финансовото положение през изследваните тримесечия е около 6 пункта, а за 20-те процента домакинства с най-ниски нетни доходи - около 3 пункта. Общата удовлетвореност от живота средно за анкетираните е 5,99 пункта през първото тримесечие на 2023 г. и се повишава до 6,32 пункта през второто тримесечие, измерена по същата скала от 0 до 10 пункта.