Средният работен ден се е свил с 37 минути през миналата година и по-малко хора полагат извънреден труд. Това е възможна индикация, че мениджърите все повече държат сметка за баланса между работа и личен живот в ерата след COVID, пише Bloomberg.
Времето, което хората прекарват на работа, е намаляло до десет часа спрямо над десет часа и половина в края на второто тримесечие на 2022 г., показва изследване на компанията за анализи на работната сила ActivTrak.
Но макар служителите да работят по-кратко, производителността не е намаляла, установила компанията в публикувано във вторник изследване. То анализирало 38 млн. часа, отработени от над 134 хил. служители в света, в индустрии като финансовите услуги, здравеопазването, застраховането и професионалните услуги.
„Виждаме наистина ръст на ефективността“, коментира Габриела Мауч, вицепрезидент на ActivTrak Productivity Lab. Проучването е установило още спад в броя на свръхизползваните служители или тези, които често работят извън редовното работно време. Те са намалели до 28% спрямо 32% година по-рано.
Промяната може да се отрази добре на психическото, физическото и финансовото здраве на служителите, отбелязва компанията.
По-кратките работни дни може да означават, че компаниите са се вслушали в призива на служителите за помощ за преодоляването на професионалното прегаряне“, счита Мауч. Въпреки това почти една трета от служителите продължават да работят повече от десет часа на ден, показва изследването.