Равнището на безработицата през март е 5,4%, което е с 0,1 пункта по-ниско спрямо предходния месец и спрямо март 2022 г. Това сочат данните на Агенцията по заетостта.
През първия пролетен месец агенцията отчита малко над 152 хиляди регистрирани безработни, или с 2,1% по-малко от февруари.
Броят на новорегистрираните безработни през март се увеличава с 1898 спрямо февруари до над 20 хиляди души. Други 597 души от групите на търсещите работа заети, учащи и пенсионери също са се регистрирали в бюрата по труда през месеца. През март трудовите посредници – ромски и младежки медиатори, са успели да активират малко над 1700 неактивни лица за регистрация в бюрата по труда.
През първия пролетен месец Агенцията по заетостта отчита увеличение на броя започнали работа безработни - те са 16 107, или с 2911 повече от февруари 2023 г. Работа чрез бюрата по труда са намерили и 429 лица пенсионери, учащи и заети.
Най-голям е делът на започналите работа в сектора на преработваща промишленост – 18,2%, следват тези в търговията – 13,2%, хотелиерството и ресторантьорството – 9,6%, държавното управление – 8,9%, селско, горско и рибно стопанство –8,3%, хуманното здравеопазване и социалната работа – 5,5%, строителството 5,1% и други.
През март 1517 безработни от рисковите групи са назначени на субсидирани работни места – 97 по програми и мерки за заетост и 1420 –по схеми на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.
През месеца в бюрата по труда са заявени 17 189 свободни работни места на първичния пазар, което е намаление с 0,8% спрямо март 2022 г.
Най-много свободни работни места в реалната икономика са заявени в хотелиерството и ресторантьорството (23,8%), преработващата промишленост (21,2%), следват държавното управление (11,2%), търговията (9,4%), селското, горското и рибното стопанство (8,0%) и административните и спомагателните дейности (5%).
Най-търсените от бизнеса професии през март са: персонал, зает в сферата на персоналните услуги; персонал, полагащ грижи за хората; продавачи; работници в селското, горското и рибното стопанство; работници в добивната и преработващата промишленост, строителството и транспорта; машинни оператори на стационарни машини и съоръжения; водачи на МПС и подвижни съоръжения; работници по събиране на отпадъци и сродни на тях; металурзи, машиностроители и сродни на тях, както и занаятчии; помощници при приготвяне на храни и др.
Равнището на безработица се определя като дял на регистрираните безработни лица от икономически активното население на възраст 15-64 г., установено при Преброяване 2021 г.