fallback

Галъп: Българите предпочитат малки доходи сега, отколкото двойни в бъдеще

Колкото по-високи са доходите и образованието, толкова по-ниско е фокусирането в настоящето, сочи проучване

12:51 | 13.04.23 г. 2
Автор - снимка
Редактор

Ето и поредният любопитен факт от света на финансите - оказва се, че светът е разделен по въпроса за нуждата от пари – 46% от хората биха предпочели да получат някаква сума сега, докато 42% са склонни да почакат повече, но да получат двойна сума. Половината от българите също биха предпочели по-малко възнаграждение сега, отколкото по-високо в бъдеще.

Това става ясно от специална изследователска програма, проведена от Световната асоциация „Галъп интернешънъл“.

В проведения експеримент участниците са помолени да помислят за текущия си домакински доход и да изберат между това да получат допълнително плащане днес, равно на обичайния им месечен доход, или да получат допълнително плащане, равно на два пъти месечния им доход, но след една година. Въпросът се отнася до популярно схващане в психологията и поведенческата икономика – „уклон към настоящето“ (present bias) или склонността ни да предпочитаме по-малка незабавна награда пред по-голяма награда в бъдеще.

Българското общество е сред онези, които са по-скоро склонни да предпочитат настоящето пред алтернативна по-голяма цел, но отложена в бъдещето. 53% у нас казват, че предпочитат да получат еквивалента на една месечна заплата днес, а 30% биха предпочели двойно възнаграждение, но след една година. Останалите не могат да преценят.

Предпочитанията към настоящето у нас са далеч от регистрираните най-високи стойности от около 60-70% като цялов проучването, но все пак са и по-високи от средните за света, посочват изследователите. Нагласите в България се различават и от регистрираните средно за ЕС, където 39% от запитаните изразяват уклон към настоящето, а 46 на сто - предпочитания към бъдещето. Ситуацията в останалите държави от Европа, които са извън ЕС, също доста се различава – там делът на респондентите с предпочитания към настоящето надвишава този на запитаните с предпочитания към бъдещето, но не толкова, колкото у нас (44% срещу 34%).

Сходни на нашите са нагласите в Косово, Молдова, Румъния и други държави, близки до нашата географски или по икономически показатели.

Източник: "Галъп интернешънъл болкан"

Резултатите показват доста разделени мнения по света – 46% показват ясно изразено предпочитание към настоящето, докато 42% са по-склонни да отдадат на бъдещето си по-голямо значение.

Според резултатите от изследването мисълта за непосредствените финансови затруднения е водеща за хората от страните с по-ниски доходи. Те изглеждат по-склонни да изберат някакъв бонус сега, дори и по-малък – 53%, срещу 42%. Колкото по-висок е националният доход, толкова хората са по-склонни да изчакат към по-голямо възнаграждение в бъдеще – 38% срещу 48% в най-богатите страни.

Възрастта има доста незначителен ефект върху възгледите на респондентите, въпреки че по-младите поколения изглеждат по-малко склонни да проявяват предпочитание към настоящето. Личните доходи и образованието са факторите, които са по-определящи в нагласите на хората относно дилемата бъдещо благосъстояние/настоящо подобряване. Колкото по-високи са доходите и образованието, толкова по-ниско е фокусирането в настоящето.

Регионите на Близкия изток, Северна Америка и Латинска Америка са водещи в класацията за уклон към настоящето – с дялове от над 60%, потвърждаващи, че биха предпочели да получават едно месечно плащане, но сега. На другия край на скалата са ЕС и Северна Америка с дялове около 40%.

Нигерия, Ирак, Либия и Пакистан оглавяват списъка – със 76%, 74% и 69% – показващи предпочитания към настоящето. Най-богатите и по-развити страни в света са на другия полюс по отношение на „тук и сега“ – 16% в Швеция, 24% в Нидерландия, 31% в Япония. За отбелязване е случаят със САЩ и Руската федерация. Хората в Русия, например, показват доста по-слаби предпочитания към настоящето (32%), но там е и най-голям делът на анкетираните, които не могат да изберат опция – 48%. Останалите 20% изразяват предпочитания към по-голямо възнаграждение в бъдеще. САЩ също са сред нациите, които показват по-малка склонност да предпочитат настоящето – 39%, като 48% са ориентирани към бъдещето (останалите не са решили).

Анализаторите уточняват, че като цяло, теорията за уклон към настоящето работи най-добре, когато се приложи към хора, които са поставени в еднакви условия. Ясно е кой има предпочитания към настоящето измежду двама души, които получават еднакво заплащане и живеят в еднаква икономическа обстановка, ако единият харчи повече, а другият предпочита да пести.  Реалният живот обаче никога не предлага подобни идеални, контролирани условия – естествено е по-бедните хора и хората от по-бедни държави да са по-склонни да кажат, че предпочитат парите сега.

Данните са част от специална изследователска програма, проведена от Световната асоциация „Галъп интернешънъл“ GIA в 56 държави по целия свят, покриващо над две трети от световното население (и повече от 90% от страните, в които свободно се провеждат и публикуват проучвания на общественото мнение).

Общо 53 321 души са интервюирани в глобален мащаб. Във всяка държава през периода август-октомври 2022 г. са интервюирани около 1000 души по метода „лице в лице“, по телефона или онлайн.

В България изследването е финансирано и проведено от „Галъп интернешънъл болкан“ за световната Асоциация „Галъп интернешънъл“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:51 | 13.04.23 г.
fallback
Още от Пазар на труда виж още