Американската икономика продължава да добавя нови работни места със стабилен темп през март, сваляйки безработицата до 3,5% - признаци за трайно затегнат пазар на труда, поради което Федералният резерв може да вдигне основните лихви отново следващия месец, съобщава Ройтерс.
Новите работни места извън земеделието са се увеличили с 236 хиляди миналия месец, съобщи министерство на труда в доклада си за заетостта в петък. Данните за февруари бяха коригирани нагоре до 326 хил. места вместо 311 хиляди, както бе отчетено по-рано.
Част от забавянето в наемането отразява отслабващия тласък от необичайно мекото време през януари и февруари.
Икономисти, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха, че работните места ще се увеличат с 239 хиляди, като оценките варират от 150 хиляди до 342 хиляди. Икономиката трябва да създава приблизително по 100 хил. работни места месечно, за да се справи с растежа на населението в трудоспособна възраст.
Както при други последни икономически данни, твърде рано е стресът на финансовите пазари, предизвикан от фалита на две регионални банки през март, да се види в доклада за заетостта.
Нивото на безработица е спаднало до 3,5% от 3,6% през февруари. Средното почасово заплащане се е повишило с 0,3% през март, след като нарасна с 0,2% през февруари. Това е намалило годишното увеличение на заплатите до 4,2% от 4,6% през февруари, което все още е твърде високо, за да съответства на целта на Фед за инфлация от 2%. Централните банкери сега ще чакат данни за инфлацията по-късно този месец, за да преценят въздействието на своята кампания за затягане на паричната политика.
Финансовите пазари клонят към повишаване на лихвените проценти от Фед с още 25 базисни пункта на заседанието на 2-3 май, показва инструментът FedWatch на CME Group. В момента основната лихва е в диапазона 4,75-5,00%.
Пазарът на труда обаче губи блясъка си. Годишните корекции на Министерството на труда на данните за седмичните молби и продължаващите молби за безработица, публикувани в четвъртък, показаха значителни подобрения и на двете серии.
Проучвания на Institute for Supply Management тази седмица предложиха отрицателна оценка на пазара на труда. Откритите работни места са спаднали под 10 милиона в края на февруари за първи път от близо две години, въпреки че през същия месец е имало 1,7 работни места за всеки безработен, показват правителствени данни.