След безрезултатните преговори между френските синдикати и правителството по пенсионната реформа във Франция в страната отново има стачки и протести срещу плана.
В четвъртък - 11-ия ден от масовите протести срещу пенсионната реформа в страната, участваха по-малко хора, но мишените на отчасти изпълнените с насилие демонстрации станаха по-престижни. Радикални демонстранти и силите за сигурност влязоха в сблъсък край парижкия ресторант La Rotonde, където президентът Еманюел Макрон отпразнува изборната си победа през 2017 г.
Няколко демонстранти, облечени в черно, хвърляха бутилки, камъни и фойерверки по полицията. Силите за сигурност използваха сълзотворен газ. Навесът на известния ресторант започна да гори, но бързо беше угасен. Полицията съобщи за няколко ранени в редиците си. Също в Париж демонстранти щурмуваха банка и корпоративен офис, като също раниха служители на силите за сигурност.
„Необходими са пари, за да се финансира нашата пенсионна система. Тук има такива", крещи в мегафон говорител на профсъюза на железничарите CGT Cheminots, цитиран от вестник Le Parisien. „Вместо да отнема две години живот на работниците, Макрон трябва да ги потърси тук". В сградата се помещава и американският мениджър на фондове Blackrock, който отказва да коментира темата.
По време на първия мандат на Макрон Blackrock се превърна в нещо като вражеска фигура по време на стачките и протестите срещу планираната по това време пенсионна реформа - противниците на законодателната инициатива смятаха, че управителят на активи се възползва от плановете за реформа на Макрон и оказва влияние върху тях.
Blackrock отрича това. Фондът обаче досега не бе играл роля в сегашните протести срещу пенсионната реформа, отчита Handelsblatt.
Съобщава се, че в четвъртък демонстрантите са блокирали достъпа до част от парижкото летище "Шарл дьо Гол", а редица пътища и университети също са били блокирани.
По данни на медиите в Лион са били повредени магазини. В Нант полицията е използвала сълзотворен газ по време на сблъсъците. Обстановката в Рен също е била напрегната. Властите изчисляват на 800 хил. души протестиращите в цялата страна срещу постепенното увеличаване на пенсионната възраст от 62 на 64 години.Макрон и дясноцентристкото правителство искат постепенно да увеличат пенсионната възраст от 62 на 64 години, за да предотвратят дупката в пенсионния фонд. Синдикатите и голяма част от опозицията отхвърлят реформата като несправедлива, но междувременно тя бе приета.
В четвъртък профсъюзите потвърдиха искането си правителството просто да загърби плановете си. „Няма друго решение, освен да оттеглят реформата", заяви новият лидер на профсъюза CGT Софи Бине в началото на демонстрацията в Париж.
Ръководителят на най-големия синдикат CFDT Лоран Берже заговори за социална криза по радио RTL. Той призова хората да се включат в протестните шествия, планирани за петък.
В сряда разговорите между представители на синдикатите и министър-председателя Елизабет Борн бяха прекратени без резултат след само един час. „Решихме да прекратим тази безполезна среща", заяви Бине. За първи път от януари насам синдикатите и правителството съвместно потърсиха изход от зациклилия спор.
От началото на годината милиони хора демонстрират и стачкуват срещу пенсионната реформа. Протестите се засилиха, след като правителството прокара законопроекта със специални правомощия през парламента без гласуване.