fallback

Всички обичат работата от вкъщи, дори и Wall Street да я мрази

Служители, участвали в световно проучване, казват, че са по-продуктивни у дома и биха напуснали работа, ако бъдат принудени да се върнат в офиса

16:03 | 08.09.22 г.

Въпреки че компаниите на Wall Street нареждат на своите служители да се връщат в офиса, възможността за работа от вкъщи е по-популярна от всякога по целия свят, сочи ново проучване, цитирано от Bloomberg. 

Повече от две години след началото на пандемията много компании облекчиха правилата за ваксиниране, тестване и носене на маски и отвориха отново офисите си на пълен работен ден.

Goldman Sachs Group Inc. и Jefferies Financial Group Inc. са сред американските финансови гиганти, които водят агресивна кампания за завръщане в офисите през последните седмици. 

Проблемът е, че служитебите не искат да се върнат – и това важи за всички държави и сектори, сочи изследване, публикувано в сряда от международен екип икономисти, включително Никълъс Блум от Станфордския университет. Те са събирали данни за работата от разстояние още от първите дни на пандемията.

Служителите казват, че са по-продуктивни у дома, че биха напуснали работата си и биха потърсили друга, ако бъдат принудени да се върнат в офиса, както и че биха приели намаление на заплатите си, за да запазят опцията за дистанционна работа, установява изследването. То се базира на проучвания от средата на 2021 г. и началото на 2022 г. сред хора в 27 държави, предимно служители с по-високи доходи. 

Преминаването към дистанционна работа „облагодетелства работниците“, пишат изследователите. „Причината е проста: повечето работници ценят възможността за работа от вкъщи през една част от седмицата, а някои я ценят много.“ 

Ето и пет основни извода от изследването.

Средно хората, анкетирани от изследователския екип, в момента работят около 1,5 дни от вкъщи всяка седмица. Служителите в държави, където пътуванията до работното място обикновено са по-дълги, са склонни да отдават по-голяма стойност на времето за работа от дома. В Индия и Китай например времето за пътуване до работното място е средно над 90 минути, което е приблизително двойно повече от това време за американските работници.

Брой платени дни в седмицата за дистанционна работа. Графика: Bloomberg

Служителите казват, че биха приели намаление на заплатите си средно с 5%, за да продължат да работят от вкъщи. Жените - които обикновено са основните хора, които се грижат за деца или други членове на семейството - ценят опцията за дистанционна работа повече от мъжете.

Служителите биха приели средно 5% намаление на заплатите, за да запазят възможността за работа от вкъщи. Графика: Bloomberg

В много държави служителите искат да работят от вкъщи по-често, отколкото имат възможност сега. Анкетираните в Бразилия и Сингапур посочват, че искат да работят повечето дни дистанционно, докато в някои страни като Индия хората предпочитат да прекарват повече време в офиса.

Служителите в много държави биха искали да работят повече време дистанционно. Графика: Bloomberg

Около една трета от служителите в САЩ биха напуснали работа или биха започнали да си търсят друга работа, ако им бъде казано да се върнат на работното място пет дни в седмицата, което е повече от средното равнище за света. Този дял е най-висок във Великобритания.

Около една четвърт от служителите са готови да напуснат работа, ако трябва да се върнат на работното си място. Графика: Bloomberg

Служителите не се чувстват по-малко продуктивни, когато работят от вкъщи, разкрива още проучването.

Над половината от служителите се чувстват по-продуктивни при работата от вкъщи, отколкото са очаквали. Графика: Bloomberg

Проучването се основава на онлайн анкети, които вероятно са насочени към добре образовани служители с по-високи доходи, които имат по-добър достъп до технологии и повече време за отговаряне на анкети, обясняват учените. Така например, около 90% от респондентите в Китай казват, че са завършили колеж, а само около една четвърт от населението на страната има такова образование.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:17 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Пазар на труда виж още