fallback

Защо Путин реши, че сега ще преговаря за края на войната в Украйна?

Кремъл няма повече пари да финансира растящия дефицит и иска да избегне унизителен фалит

10:55 | 26.02.25 г. 28
Президентът на Русия Владимир Путин. Снимка: EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и руският президент Владимир Путин смятат да се срещнат през следващите седмици, за да обсъдят лично прекратяването на войната в Украйна. Въпросът е защо сега Москва изглежда склонна да преговаря, пише Агате Демаре, старши политически сътрудник в Европейския съвет за външни отношения (ECFR), за Politico.

Три години след началото на конфликта Путин показа на света, че не го е грижа за кръвопролитията. Ако целта му беше да установи приятелско към Русия правителство в Киев, той е много далеч от постигането ѝ.

Има обаче и трета, по-малко проучена хипотеза, която обяснява защо руският президент може най-накрая да седне на масата за преговори – на Москва ще ѝ е трудно да финансира войната.

Обичайният наратив за фискалната ситуация в Русия е, че страната отчита малък бюджетен дефицит и нисък дълг (около 20% от брутния вътрешен продукт), което води до стабилни фискални показатели.

Този анализ е валиден за повечето икономики, но в случая с Русия има важна уловка: западните санкции ограничават способността на Кремъл да използва международните дългови пазари и властта има ограничено пространство за маневриране, за да финансира малкия, но все пак реален, фискален дефицит.

С външния дълг извън уравнението, първоначалният план Б на Москва беше да накара руските банки да купуват държавен дълг. Тази стратегия работи сравнително добре през 2022 и 2023 г., но миналата година започнаха да се появяват пукнатини.

Изправени пред конкуриращия се натиск от страна на Кремъл да отпусне стотици милиарди под формата на евтини заеми на отбранителните фирми, като същевременно купуват огромни количества държавни облигации, местните банки изпаднаха в такъв недостиг на пари, че сега не са склонни да трупат повече дълг.

В края на миналата година Кремъл трябваше да отмени няколко аукциона за емитиране на вътрешен дълг, тъй като нямаше купувачи.

Вътрешните заеми също все повече излизат от уравнението, затова Москва се обърна към план С – да използва резервите на Руския фонд за национално благосъстояние (NWF). На хартия това изглежда като разумна стратегия. Общо близо 10 трлн. рубли (около 110 млрд. долара) в началото на 2022 г., ликвидната част от тези резерви първоначално изглеждаше достатъчна, за да покрие подхранвания от войната бюджетен дефицит за няколко години. Дори и най-големите спестявания обаче пресъхват и три години след началото на конфликта ликвидните резерви на NWF вече са се свили с около 60%.

За Кремъл изглежда, че тази година ще бъде трудна на фискалния фронт. През януари месечният бюджетен дефицит на страната е с около 45% по-висок от целта за цялата 2025 г.

От гледна точка на Москва данните са тревожни - ако фискалните разходи останат на нивата си от януари през останалата част от годината, резервите на NWF ще се изчерпят за само три месеца. Дори да не стане така, 2025 г. вероятно е последната година, в която Москва ще може да покрие напълно фискалния си дефицит, като използва тези спестявания.

Това повдига въпроса какво би се случило, ако Русия свърши парите, за да финансира бюджетния си дефицит. Тъй като местните банки се задушават от дългове, държавният фалит може да предизвика пълномащабна финансова криза. Ако това се случи, Кремъл ще бъде притиснат да подкрепи своя банков сектор. Тъй като резервите на NWF са изчерпани, няма да има налични пари за рекапитализация. Къщата от карти, в която се превърна руската икономика, бързо ще започне да се срутва.

От фискална гледна точка времето на Русия изтича. Кремъл няма план D за финансиране на бюджетния си дефицит, което повдига въпроси относно способността му да финансира войната.

Ако се вземе това предвид, фискална глътка въздух може да бъде това, което Путин наистина търси в разговорите си със САЩ, независимо дали чрез облекчаване на санкциите (например на ограниченията на САЩ върху способността на Русия да пласира външен дълг), или пауза в конфликта (което би позволило на Москва да попълни хазната си чрез намаляване на разходите за отбрана).

Още през септември 2024 г. Кирило Буданов, началник на военното разузнаване на Украйна, прогнозира, че затъналата в икономически проблеми Москва ще се опита да наложи край на войната през 2025 г. Тези думи сега може да се окажат далновидни. Причината Путин най-после да е готов да преговаря изглежда забележително проста: той иска да избегне унизителен фалит.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:55 | 26.02.25 г.
fallback
Още от Политика виж още