fallback

Докъде е България с отпадането на визите за САЩ?

България е успяла да постигне засилено партньорство с Щатите по отношение на граничната сигурност, става ясно от отговор на МВнР на депутатски въпрос

13:26 | 10.01.25 г.

Съществува възможност за успешно приключване на преговорите за безвизовото пътуване на българи в САЩ след достигане на под 3% откази на визи тип B през финансовата 2025 г., става ясно от писмен отговор на служебния министър на външните работи Иван Кондов на въпрос на депутата от ПП-ДБ Мартин Димитров относно напредъка на страната по темата.

През тази седмица стана ясно, че Румъния вече е покрила всички критерии за включването на страната в програмата за безвизови пътувания, но България все още не е. 

Въпреки това според българското външно министерство има значителен напредък. В отговора са изброени хронологично всички срещи с американски представители, свързани с покриване на изискванията за отпадане на визите. Особено внимание се обръща на изискването, въведено от САЩ през 2022 г., за граничната сигурност, което страните, искащи присъединяване, трябва да изпълнят заедно с критерия за нисък процент отказани визи. Изброяват се редица визити, сред които посещението на помощник-секретаря по международните въпроси на Департамента по вътрешна сигурност на САЩ Адам Хънтър и заместник-държавния секретар Ричард Верма.

Информацията, публикувана от Държавния департамент на САЩ на 27 ноември 2024 г., потвърждава значителното намаление на отказаните посетителски визи за финансовата 2024 г., като за България той е 6,02% – значително намаление спрямо отчетените през предходната година 11,61%.

На 16 декември официално се установява засилено партньорство между САЩ и България в областта на граничната сигурност, а от 15 декември започва информационна кампания на Министерството на външните работи с участието на актрисата Мария Бакалова под наслов „Не ти трябва Оскар, за да получиш виза за САЩ“.

Тя е насочена към запознаване на българските граждани с различните видове визи за пътуване в САЩ, както и изискванията и спецификите на процеса по кандидатстване за визи тип B1/B2 с цел да се намалят отказите съгласно изискванията за включване на България в програмата за безвизов режим.

Румъния вече покри критериите

Въпреки че по много други линии като ЕС, Шенген и еврозоната България и Румъния вървят в комплект, по отношение на безвизовия режим Румъния постигна по-бърз напредък. За финансовата 2024 г. страната успя да свали процента на отказани визи до 2,61%, с което покри основния критерий за отпадане. Същевременно страната е изпълнила и другите ключови изисквания, свързани със сигурността на документите за пътуване, обмена на информация, прилагането на конкретни мерки за борба с тероризма и незаконната миграция. От предоставените от Министерството на външните работи данни в отговор на депутатския въпрос става ясно, че България е успяла да постигне напредък по въпроса със сигурността, но покриването на критерия за отказ на визи предстои.

Какво представляват визите тип B?

Според официалната информация, предоставяна от МВнР, посетителските визи тип B-1/B-2 са за хора, пътуващи до САЩ временно за бизнес (B-1) или за удоволствие или медицинско лечение (В-2). Двата типа често се комбинират и се издават като една виза – B-1/B-2.

Виза B-1 е за пътуващи с цел срещи с бизнес партньори, участие в научни, образователни и бизнес конференции, уреждащи имот или сключващи договори. Визата B-2 е за хора, които отиват на почивка, посещават приятели или роднини, заминават за лечение или дейности със социален или обществен характер. -1/B-2.

Условие е кандидатстващите за този тип визи да предоставят доказателства, че не възнамеряват да имигрират в САЩ, като тази преценка се прави на база провеждане на лично интервю. Пътуващите трябва посочат къде ще отседнат, кого ще посетят, какви точно са целите на пътуването им.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:44 | 10.01.25 г.
fallback
Още от Политика виж още