fallback

Никола Янков: Вероятно е да изпаднем в рецесия през тази година

Прогнозата за 2-3% икономически растеж е оптимистична, трябва да мислим за стимулиране на инвестиционната активност

10:26 | 09.01.25 г.

Прогнозата за България за тази година е между 2% и 3% икономически растеж. Според мен това вече е оптимистична прогноза и е вероятно да изпаднем в рецесия. Това заяви Никола Янков, управляващ партньор в „Експат Капитал“, в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria. Според него брутният вътрешен продукт (БВП) ще спадне и трябва да се мисли за стимулиране на инвестиционната активност

На политическо ниво в България трябва да се правят планове на заместващи процеси, ако намалява индустриалното производство, насочено към експорт, което ще доведе до забавяне на икономическия растеж или рецесия, каза още той.

„Знаете, че в момента инвестициите са на исторически ниска стойност – под 15% от БВП. За да растем изпреварващо спрямо Европа и да настигаме средноевропейското ниво на доходи и БВП на глава от населението, трябва да имаме инвестиции около 30% от БВП, което на 200 млрд. лв. БВП е около 60 млрд. лв. годишно. Това значи публични и частни инвестиции“, каза Янков.

Според него обаче тези инвестиции трябва да дойдат от частния сектор и от чужбина, защото държавата няма пари за инвестиции и това ще продължава и занапред, за да покрива растящите публични разходи. По думите му, когато страната е в условията на константна политическа криза, инвеститори трудно ще се намерят, а политиците ще продължат да се занимават с маловажни теми.

„Не се коментира икономическата ситуация. С търговските войни, които Тръмп ще започне – поне като заявка, това ще забави търговските обороти в световен мащаб, което значи рецесия, политическа несигурност значи намаляване на инвестиционните потоци“, каза още Янков.

Според него „бомбастичните“ теми в САЩ като изказванията за присъединяването на Канада, купуването на Гренландия, Панама и т.н. са с цел да се забравят и заглушат дискусиите за по-важните теми на американското общество, свързани с икономиката, инфлацията, миграцията.

Доналд Тръмп каза, че ще депортира всички нелегални имигранти, но не каза къде, как и кога, посочи Янков.

„Спря да се коментира как ще се реиндустриализира Америка, кои сектори ще са приоритетни, каква всъщност ще е неговата икономическа политика. Има неяснота, затишие по тази тема. Има неяснота за екипа на Тръмп, който ще се занимава с икономическите политики“, каза още той.

Според Янков това създава несигурност на пазарите. В Европа нещата не изглеждат по по-различен начин.

„Илон Мъск със своята платформа Х се намеси мощно в европейската политика. Той даже направи заявка за дарение от 100 млн. паунда за партията на Найджъл Фараж, когото припозна като несъстоятелен лидер и призова за нов такъв. Но това е партията, която той реши да спонсорира на следващите избори във Великобритания, когато и да са те. Категорично заяви позицията си за AfD (Алтернатива за Германия) – дяснопопулистката партия на Германия, която е съюзник на Путин и има доста крайни възгледи – за излизане на Германия от НАТО и ЕС, ако трябва да сме по-конкретни“, каза още експертът.

По думите му обаче това са процеси, които не се обсъждат в България.

„Имаме неучастие на България, на политическия елит в международните процеси. Имаме липса на визия за позициониране на страната ни в рамките на Европа, региона и на света“, каза още той.

Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:26 | 09.01.25 г.
fallback
Още от Политика виж още