Следващият национален лидер на Европа най-вероятно ще дойде от крайната десница.
След като Херберт Кикл получи мандат да състави правителство, статуковото в Европейския съюз (ЕС) се готви за нови мъки – и пореден удар върху позицията си срещу руския президент Владимир Путин, пише Politico.
Кикл, който ще стане първият крайнодесен лидер на Австрия от Втората световна война насам, не крие, че се възхищава на унгарския премиер Виктор Орбан и вероятно ще следва подобен сценарий: сближаване с Кремъл, сблъсък с основните течения в ЕС и преследването на твърди политики в сфери като миграция.
Ако неговата Партия на свободата застане начело, това би означавало, че една част от ЕС – от Унгария през Австрия до Словакия с (нейния премиер Роберт Фицо) и потенциално до Чехия, където бившият премиер Андрей Бабиш води в социологическите проучвания преди изборите през октомври – ще бъде благосклонно настроена към Русия три години след началото на инвазията в Украйна.
Това навява и тревожни спомени за Брюксел, който през 2000 г. стана свидетел как Партията на свободата под ръководството на един от предшествениците на Кикл – Йорг Хайдер, стана част от управляващата коалиция в Австрия. По онова време други правителства в рамките на ЕС прекъснаха двустранните си отношения с Виена.
Ако наистина стане канцлер, Кикл е с една идея по-добре от Хайдер. Във вторник той даде старт на коалиционните разговори с дясноцентристката Австрийска народна партия, след като се разпаднаха преговори с партиите от статуквото.
„Трета световна война“
Приликите между Кикл и Орбан, който той нарича „модел за подражание“, са стряскащи. Подобно на Орбан, Партията на свободата залага на руския газ, силно критична е към санкции срещу Русия и иска да спре помощта за Украйна.
Тревожното за ЕС, особено в сфери, където е нужно единодушие сред всички 27 страни, е, че двамата вероятно ще работят заедно, за да блокират големи инициативи. Орбан от години дразни Брюксел, но макар че в крайна сметка често поддава на политическия натиск – например по темата за разширяването на ЕС преди повече от година, Унгария и Австрия обединени може да се окажат сила, с която ще трябва да се съобразява.
Не е трудно да си представим, че първата жертва може да бъде Украйна.
„В момента Европейският съюз следва курс на ескалация на всяка крачка, който може да завърши с трета световна война“, се казва в партийната програма на Кикл.
Санкциите срещу Русия правят ЕС „частично виновен“ за „страданията и смъртта в Украйна и Русия“ и само подхранват по-нататъшния конфликт, твърди Харалд Вилимски, водещ кандидат на Партията на свободата за европейските избори и член на Европейския парламент.
Партията на Кикл повтаря позицията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, че ЕС трябва да възприеме „политика на мир“, за да принуди Украйна да седне на масата за преговори. Партията се ангажира да блокира всякаква помощ за Украйна чрез Европейския механизъм за мир – банка с пари за сигурност.
През 2016 г. партията дори подписа „споразумение за приятелство“ с партията на Путин „Единна Русия“, в което двете страни се съгласиха да обменят информация и да провеждат редовни съвместни консултации.
Отзвук от времената на нацизма
Макар че след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Кикл подчерта, че това споразумение за приятелство е изтекло, партията все още има благосклонно отношение към Русия. Посещенията на Орбан и Фицо в Москва бяха описани като „истинска мирна дипломация“ от австрийската крайна десница.
По време на предизборната кампания през 2024 г. Кикл се провъзгласи за народен канцлер, или Volkskanzler – терминът става известен, когато нацистите завземат властта в Германия през 1933 г. Той също така се стреми към цялостно преустройство на австрийската система за предоставяне на убежище.
Той обещава да запази „хомогенността“ на австрийския народ, като спре правото на убежище чрез „извънреден закон“ и като настоява за „последователна ремиграция“ на търсещите убежище. Това би било явно нарушение на правото на ЕС.
Програмата на партията се застъпва за разполагане на европейски миграционни центрове в трети страни за „милиони хора“ и за спиране на плащанията към ЕС, ако блокът не спази обещанието си да „защити“ външните си граници.
Партията на свободата също така се стреми да разруши Европейската зелена сделка, която тя счита за една от основните причини за липсата на конкурентоспособност на Европа. „Корсетът на регулациите на ЕС трябва да бъде разчупен“, се казва в програмата на партията.
Прецедент за Германия
В Германия крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD), която се класира на второ място в предизборната кампания през февруари, празнува.
Въпреки че AfD и Партията на свободата не са в една и съща общоевропейска група в Европейския парламент, те са тясно свързани, което подхранва опасенията в Берлин, че Австрия може да създаде прецедент за най-голямата икономика и най-близък съсед на Европа.
Предоставянето на мандат на Кикл за съставяне на правителство беше критикувано от целия политически спектър в Германия.
„Погледът към Австрия показва какво се случва, когато вече не си в състояние да формираш съюз“, заяви германският министър на икономиката Роберт Хабек от Зелените пред общественото радио Deutschlandfunk.
От друга страна, Алис Вайдел, съпредседател на AfD, призова германската дясноцентристка партия да разруши санитарния кордон и да обмисли влизане в коалиционно правителство – молба, която консерваторите досега твърдо отхвърляха.