Южнокорейските следователи са поискали съдебна заповед за арест на отстранения с импийчмънт президент Юн Сук-йол заради обявеното от него неколкочасово военно положение на 3 декември 2024 г., съобщава Ройтерс.
Службата за разследване на корупция на високопоставени служители, която води съвместно разследване с полицията и военните власти, потвърждава, че е поискала заповедта от съд в Сеул. Плановете са Юн да бъде разпитан Юн по обвинения в злоупотреба с власт и организиране на бунт, допълва британският в. Guardian.
Юн е избегнал няколко искания на съвместния разследващ екип и прокурорите да се яви за разпит и също така е блокирал претърсванията на офисите си.
Още не е ясно дали съдът ще издаде заповедта и дали Юн може да бъде принуден да се яви за разпит.
Това е първият опит в историята на страната за насилствено задържане на президент преди приключване на процедурата по импийчмънт.
Според законите на Южна Корея места, потенциално свързани с военни тайни, не могат да бъдат претърсени без съгласието на отговорното лице и е малко вероятно Юн да напусне доброволно резиденцията си, ако бъде изправен пред задържане.
Президентските правомощия на Юн бяха преустановени, след като Националното събрание гласува импийчмънт срещу него на 14 декември заради обявеното от него военно положение, което продължи само часове, но предизвика седмици на политически сътресения, спря дипломацията на високо ниво и разтърси финансовите пазари.
Сега съдбата на Юн е в ръцете на Конституционния съд, който започна обсъждане дали да подкрепи импийчмънта и официално да го отстрани от длъжност, или да го възстанови на поста. В петък съдът проведе предварително изслушване, на което отхвърли молбата на адвокатите на Юн процесът да бъде отложен. Следващото изслушване е насрочено за 3 януари.
Юн защити указа за военното положение като необходим акт на управление. Според него това е предупреждение срещу либералната опозиционна Демократическа партия, която блокира дневния му ред с мнозинството си в парламента.
Миналата седмица парламентът гласува и за импийчмънт на министър-председателя Хан Док-су, който е временно изпълняващ длъжността президент. Причината е нежеланието му да запълни три свободни места в Конституционния съд преди разглеждането на случая на Юн от съда.
Новият временен лидер на страната е вицепремиерът Чой Сан-мок, който е и министър на финансите.
Ройтерс посочва, че метежът е едно от малкото престъпления, за което южнокорейският президент няма имунитет. Адвокатът на Юн Сок-йол обаче коментира пред местната информационна агенция „Йонхап“, че Отделът за борба с корупцията няма правомощията да разследва такива обвинения.