На Русия ще се наложи да се откаже от едностранния си мораториум върху разполагането на ракети със среден и малък обсег, тъй като той е нежизнеспособен, заяви руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от Ройтерс.
Лавров каза това в публикувано днес интервю за новинарската агенция РИА Новости.
"Оценяваме ситуацията на базата на анализа на дестабилизиращите действия на Съединените щати и НАТО в стратегическата сфера и съответно на еволюцията на заплахите, които те пораждат", изтъкна руският министър.
"Днес е ясно, например, че нашият мораториум върху разполагането на ракети с малък и среден обсег вече на практика е нежизнеспособен и ще трябва да се откажем от него. САЩ арогантно игнорират предупрежденията на Русия и Китай и на практика разположиха такива оръжия в различни региони на света", каза още Лавров.
Договорът за ликвидиране на ракетите със среден обсег (INF) беше подписан от Михаил Горбачов и Роналд Рейгън през 1987 г. и беше първият път, в който двете суперсили приеха да намалят ядрените си арсенали и да елиминирах цяла категория ядрени оръжия.
САЩ се изтеглиха от договора през 2019 година, припомня Ройтерс. Русия заяви след изтеглянето на САЩ, че няма да разполага такива ракети, ако и Вашингтон не ги разполага, отбелязва БТА.
Впоследствие Русия наложи мораториум върху собственото си разработване на ракети, забранени преди това от договора INF - балистични и крилати ракети с обсег от 500 до 5500 км.
Москва изстреля нова хиперзвукова балистична ракета със среден обсег "Орешник" срещу Украйна на 21 ноември в пряк отговор според Путин на удари срещу Русия от украинските сили с американски и британски ракети.