fallback

Миграционният спор на Илон Мъск с приближените на Тръмп запали социалните мрежи

Дебатът се заформи между бизнеса от Силициевата долина и консервативната база поддръжници на президента за висококвалифицирания труд

13:02 | 28.12.24 г.
Автор - снимка
Създател

Разгорещен онлайн дебат за имиграционната политика извади наяве нарастващия разрив между поддръжниците на Доналд Тръмп от Силициевата долина – включително Илон Мъск – и неговата ревностно антиимиграционна база. Това е нагледен пример за трудните и понякога противоречиви искания, пред които е изправен новоизбраният президент по отношение на емблематичната си политика, пише Bloomberg.

Социалните мрежи – включително X на Мъск – избухнаха през празничната седмица, след като технологични мениджъри, подкрепили кампанията на Тръмп, изразиха желанието си да бъде увеличен броят на висококвалифицираните визи за чуждестранни работници, което обаче доведе до критики от консерваторите.

Самият новоизбран президент остана встрани от сблъсъка, позволявайки на поддръжниците си да си разменят удари. Спорът обаче подчерта напрежението между популистката база избиратели на Тръмп и неговите корпоративни поддръжници, което вероятно ще продължава да излиза наяве през целия му втори мандат, простирайки се отвъд имиграцията и стигайки до данъците, търговия и държавните разходи.

Миграционният спор възникна, след като Лаура Лумър, крайнодясна активистка с дългогодишни връзки с новоизбрания президент, разкритикува решението му да назначи родения в Индия инвеститор Срирам Кришнан за старши политически съветник по изкуствения интелект. Лумър разкритикува предишни коментари на Кришнан, който се застъпва за по-голям достъп до зелени карти и визи за квалифицирани работници. Според нея това е противоположно на усилията на Тръмп за „Америка на първо място“.

Отпор дойде от страна на Мъск и Вивек Рамасвами, които бяха избрани от Тръмп да ръководят новосформираното звено за административна ефективност. Според тях американските компании трябва да наемат водещи таланти от цял ​​свят, за да останат конкурентоспособни.

„Има постоянен недостиг на отлични инженерни таланти. Това е основният ограничаващ фактор в Силициевата долина“, заяви Мъск, който също е работил с виза за висококвалифициран труд H-1B, след като пристига от Южна Африка в САЩ.

„Повече книги, по-малко телевизия“

Рамасвами привлече особено внимание с публикация, в която твърди, че „американската култура е почитала посредствеността пред върховите постижения“ и че страна, която „тачи кралицата на бала повече от шампиона от математическата олимпиада или атлета повече от отличника, няма да произведе най-добрите инженери“.

В публикацията си Рамасвами също така призовава за „повече научни състезания през уикендите, по-малко анимационни филмчета събота сутрин. Повече книги, по-малко телевизия“.

Забележките предизвикаха неодобрение от целия политически спектър, като бившият посланик в ООН Ники Хейли публикува, че няма „нищо лошо в американските работници или американската култура“.

„Трябва да инвестираме и да даваме приоритет на американците, а не на чуждестранните работници“, продължи тя.

Впоследствие някои консервативни активисти – включително Лумър, президентът на Клуба на младите републиканци в Ню Йорк Гавин Уакс и водещият на InfoWars Оуен Шройер – заявиха, че техните отметки за верификация в X, които потвърждават, че профилът е автентичен, са изчезнали, което предполага, че Мъск ги е „санкционирал“.

Мъск не коментира директно обвинението, но публикува, че обхватът на потребителите „ще намалее значително“, ако бъдат блокирани или заглушени от „по-надеждни, проверени потребителски профили“.

Планът „Къшнър“

Противоречието повтаря много от темите, които попречиха на усилията за промени в имиграционната система по време на първия мандат на Тръмп и в крайна сметка може да очертае подхода на бъдещата администрация към проблема.

По време на първия мандат на Тръмп неговият зет Джаред Къшнър изготви план, който запазва предвидения брой отпускани зелени карти, но премахва съществуващата лотарийна система и преференциите за имигранти със семейства, които вече са в САЩ, в полза на точкова система, която би давала приоритет на висококвалифицираните работници. Но предложението не получи подкрепа в Конгреса отчасти заради настояването на някои представители бизнесът да проверява по-строго дали работниците отговарят на държавните изисквания.

По-рано тази година Тръмп предложи по-либерален подход към даването на визи.

Когато „завършваш колеж, мисля, че трябва автоматично да получиш като част от дипломата си зелена карта, за да можеш да останеш в тази страна“, каза Тръмп по време на интервю за подкаст.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:53 | 28.12.24 г.
fallback
Още от Политика виж още