fallback

Мая Санду положи клетва като президент на Молдова, поставяйки начало на втория си мандат

Позицията, която има значителни правомощия при външната политика и националната сигурност, е ограничена от молдовското законодателство до два последователни 4-годишни мандата

19:30 | 24.12.24 г. 1
Автор - снимка
Създател

Мая Санду положи клетва като президент на Република Молдова, стартирайки своя втори мандат на тази позиция по време на официално съвместно заседание на парламента и Конституционния съд в столицата Кишинев, съобщава Euronews.

Санду изрази своята благодарност към хората за доверието към нея, приемайки новия мандат "със смирение и решителност".

Коментирайки първия си мандат, тя призна многобройните кризи, пред които е изправена, но подчерта „решимостта и смелостта на молдовците да изберат да бъдат от добрата страна на историята“.

52-годишният бивш съветник на Световната банка посочи още: „Успяхме да отворим широко вратата към Европейския съюз“.

Откакто Русия започна пълномащабна инвазия в съседна Украйна в началото на 2022 г., Санду многократно призовава западните лидери да обърнат внимание на опасенията на Молдова, страхувайки се, че нейната страна може да бъде следващата цел на Кремъл.

Източната част от територията на Молдова е дом на подкрепяната от Кремъл самопровъзгласила се за държава, известна като Приднестровска молдовска република, или Приднестровие, където се намира голям контингент от руски войски и съоръжение за съхранение на руски оръжия.

Въпреки това територията остава международно призната като част от Молдова. Съвсем наскоро, през март 2022 г., Съветът на Европа прие резолюция, която определя територията като окупирана от Русия.

Санду призова гражданите да останат оптимисти, заявявайки, че Молдова се намира на прав път.

Прозападният президент си осигури втори мандат в решаващ балотаж срещу приятелски настроен към Русия противник. Надпреварата, според молдовската полиция, е била засенчена от твърдения за намеса на Москва, изборни манипулации и сплашване.

Санду си осигури 55,03% от гласовете при избирателна активност от над 1,68 млн. души, или около 54% ​​от имащите право на глас в страната, става ясно от данни на Централната избирателна комисия на Молдова.

Нейният опонент, бившият главен прокурор Александър Стояноглу, получи малко под 45%.

Президентската позиция разполага със значителни правомощия в области като външна политика и национална сигурност, които са ограничени от молдовските закони до максимум два последователни четиригодишни мандата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:49 | 24.12.24 г.
fallback
Още от Политика виж още