Обществените нагласи в България по отношение на публичните финанси са по-скоро за стабилност, а не за харчене. Това показват данни от независим телефонен сондаж, проведен от новата социологическа агенция „Мяра“, зад която стоят социолозите Първан Симеонов, Светлин Тачев, Юлиана Гальова и Яница Петкова. Сондажът е проведен в периода 21 – 22 декември сред 800 пълнолетни граждани на страната.
По-важно е бюджетът да залага повече на икономическата стабилност на страната, смятат 62,4% от анкетираните, докато 33,3% са на мнение, че по-важно е социалното подпомагане на гражданите.
Мнозинството (74,6%) приемат, че страната е изправена пред реална опасност от сериозни финансови сътресения, а цели 85,9% от запитаните са на мнение, че държавната администрация в България трябва да се съкрати.
По отношение на възможността за поемане на нови дългове, 78,6% са против. По-голямата част от анкетираните са против и данъчните облекчения за ресторантьорите – 60,2% спрямо 32,8% в подкрепа. По-скоро негативна е и обществената реакция към ръста на заплатите в силовите ведомства – 50% са против, а 43,5% имат позитивно отношение.
Трябва ли да има правителство?
Според 75,9% от анкетираните – да, дори с цената на компромиси. Само 19,4% смятат, че е по-добре да се пристъпи към нови избори. Проучването показва, че служебното правителство се ползва с доверието на 33,5%, докато 50,1% не го одобряват.
Негативна е реакцията и към възможността за кабинет с премиер лидера на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов – 58,1% са против, докато 36,2% са съгласни.
Високо обаче е одобрението към изолирането на санкционирания по глобалния закон „Магнитски“ политик Делян Пеевски – 59,3% подкрепят т.нар. „санитарен кордон“.
Телефонният сондаж на „Мяра“ показва високи очаквания към новия председател на Народното събрание Наталия Киселова, като 68,4% виждат в нейното избиране шанс.