Ако изборите бяха днес, то в парламента биха влезли 7, а не 8 политически формации, показва социологическо проучване, реализирано съвместно от bTV и „Маркет линкс“, проведено сред 1007 лица над 18 г. в страната в периода 12 - 20 декември 2024 г.
Първа сила отново биха били ГЕРБ-СДС с подкрепата на 23,1% от гласуващите. Следват „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) – 12,9%, а трета е партия „Възраждане“ – 11,9%. Отново четвърти остават „ДПС – ново начало“ – 10,5%, а след тях –„БСП – Обединена левица“ с 6,5%, „Алианс за права и свободи“ (АПС) с 5,7% и „Има такъв народ“ (ИТН) с 4%.
„При някои политически сили има по-нисък резултат, което ние го обясняваме със спаднала мобилизацията след край на изборите и особено в края на годината. Но не можем да направим извод за съществени изменения в политическата подкрепа в отделните формации“, каза пред bTV социологът Добромир Живков. Под чертата с 3% би останала партията на Радостин Василев МЕЧ.
Относно нагласите за това какъв трябва да бъде следващият премиер, проучването показва, че за българските граждани е по-приемлива една надпартийна фигура, която да балансира между различните интереси.
„Всъщност се търси посредник, за да поеме лидерството в тази политическа криза и да застане начело на изпълнителната власт“, каза Живков.
Доверие в институциите и политиците
През октомври доверието в парламента е било 6%, а недоверието – 75%. Това е най-ниската точка на доверие, отчитана, откакто провеждаме наблюдения на нагласите на българските граждани, каза Живков. Доверието в правителството е малко по-високо. Преди ротацията доверието в кабинета „Денков" е 20 – 22%, но политическата криза води до нов спад.
„Колкото повече отсъства един политик от активната политическа дейност, толкова повече се повишава и доверието към него“, отчете Живков. Той даде пример със Слави Трифонов, който се включва с постове в социалните мрежи, но не участва в ежедневните политически скандали. Сходни механизми действат и върху рейтинга на президента Румен Радев.
Прави впечатление, че рейтингът на лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов е по-висок от резултата на партията му на последните парламентарни избори – 18% доверие (при 62% недоверие).
Той лично, като политическа персона, е доста одобряван и успява през последните две години да расте плавно, но устойчиво нагоре, каза Добромир Живков. За партията може да се каже, че е лидерска, но Костадинов продължава да добавя ресурс към своята партия, вместо да черпи от нея, каза социологът.
Увеличава се резултатът на лидера на „ДПС –Ново начало“.
„Когато стартирахме измерването на рейтинга на Делян Пеевски преди около година, доверието в него беше между 2% и 4%. През тези месеци, особено когато зае много активна позиция, ако щете и като говорител на „сглобката“, със заявки за управление на държавата, с демонстрация на неговия маниер да може да въздейства – учудващо – дистанционно върху българските институции, успя да трупа доверие от електората, който очевидно се пренасочва да бъде лоялен към него, а не към онова ДПС, което беше управлявано от Ахмед Доган. Политиката, която води сред електората – а тя е клиентелистка такава, започва да дава резултати“, каза Живков. По последни данни Пеевски се ползва с 8% доверие и 82% недоверие.
Спадът на доверието към Кирил Петков (10% доверие и 76% недоверие) според Добромир Живков се дължи както на низходящата тенденция в представянето на ПП-ДБ на изборите, така и на много тежките медийни атаки, включително с участието на институциите.
С най-висок рейтинг от политическите фигури е президентът Румен Радев с доверие 51%. Само при него доверието е по-високо от недоверието. Следва го новият председател на Народното събрание и ново лице в българската политика Наталия Киселова – 28% доверие. Трети е лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов – 22%, а четвърти – лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов – 19%. Лидерът на новата партия в парламента – МЕЧ, Радостин Василев има 12%, а временният председател на БСП Атанас Запрянов – 11%.