fallback

Политическата безизходица във Франция засилва икономическите предизвикателства

Избраният от Макрон кандидат за ръководител на следващото правителство ще се изправи пред същите финансови и политически предизвикателства

12:20 | 12.12.24 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Икономическите перспективи на Франция се влошават, като разпадането на правителството и отпадането на бюджета за 2025 г. се прибавят към месеците на политически сътресения, които вече подкопаха доверието на бизнеса, пише Bloomberg.

Докато Еманюел Макрон се стреми да назначи нов министър-председател - вероятно по-късно в четвъртък - страната остава в критична ситуация. Дори и след като президентът обяви премиер на мястото на отстранения Мишел Барние, заместващият го ще трябва да сформира правителство и да поднови официалния бюджетен процес, който обикновено отнема месеци.

Избраният от Макрон кандидат за ръководител на следващото правителство ще се изправи пред същите финансови и политически предизвикателства, които доведоха до падането на Барние след само три месеца на поста.

Френските инвестиции намаляват. Изображение: Bloomberg

„Тази ситуация е изключителна и тежка, а многобройните ѝ последици ще бъдат видими и осезаеми във всеки сектор във Франция“, заяви в сряда пред депутати напускащият поста си министър на финансите и икономиката Антоан Арман.

Мрачните перспективи пред Париж са допълнителен удар за Европа, която се бори да се съвземе от най-тежкото ускорение на инфлацията от едно поколение насам. Германия, най-голямата икономика в блока, също е изправена пред несигурно бъдеще, тъй като разпадането на управляващата коалиция вероятно ще доведе до предсрочни парламентарни избори през февруари и до продължителен период на почти нулев растеж.

На фона на слабата икономическа експанзия в двете най-големи страни от региона и перспективата за търговско напрежение след завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом през януари Европейската централна банка (ЕЦБ) вероятно ще намали разходите по заемите в четвъртък и ще даде сигнал за по-нататъшни стъпки към облекчаване на паричната политика.

Но след безпрецедентното затягане на разходите по заемите с цел овладяване на инфлацията, еврозоната е далеч от нивата, които според повечето централни банкери не потискат икономическата активност.

Трудности с дефицита

За Франция отстраняването на Мишел Барние намалява вероятността да успее да изпълни плановете си за възстановяване на публичните финанси, които вече бяха провалени тази година от слабите данъчни приходи, заради разочароващите потребителски разходи и корпоративни резултати.

Бюджетът на Барние предвиждаше значително затягане на коланите според историческите стандарти, за да се сведе дефицитът до 5% от икономическото производство от 6,1% през тази година. Следващото правителство вероятно ще трябва да ограничи тези амбиции, за да получи подкрепата на някои от депутатите, които свалиха Барние, но според икономисти крайният резултат може да не е по-добър.

„Сега сме изправени пред ситуация, в която забавянето на растежа от фискалните корекции вероятно е намалено, но е заменено от политическа несигурност“, коментира Евелин Херман, икономист за Европа в Bank of America Global Research. „Бюджетният дефицит вероятно ще остане заклещен в диапазона от 6% до 6,5%, както през тази година“, добави тя.

Крайнодясната партия „Национален сбор“ на Марин льо Пен и крайнолявата „Непреклонна Франция“ имаха ключово значение за гласуването на законопроекта на Барние. Те призоваха документът да бъде изменен, за да се смекчат отрицателните последици, включително фактическото увеличаване на данъчното облагане на доходите, ако праговете не се увеличат с инфлацията.

Държавният съвет на Франция обаче уведоми правителството, че разширяването на данъчните облекчения не може да бъде включено. Министрите в оставка също така заявиха пред депутати във финансовата комисия, че обещанията за нови данъчни кредити за насърчаване на инвестициите също могат да попаднат в противоречие с конституционните правила.

Политиката подхранва несигурността в бизнеса. Изображение: Bloomberg

Мъглявите политически перспективи вече влошиха доверието на домакинствата и бизнеса, като един от показателите сочи, че несигурността в промишлеността е достигнала двугодишен връх в навечерието на падането на правителството на Барние.

Френските компании не закъсняха да поискат спешни действия от следващото правителство. Medef, най-голямото бизнес лоби в страната, написа отворено писмо до следващия министър-председател, в което предупреждава за бързо влошаване на икономическата активност и настоява за яснота относно оздравяването на публичните финанси, без да се вреди на бизнеса.

„Политическата нестабилност, на която сме подложени, се отразява на реалната икономика: бизнес поръчките се свиват, инвестиционните проекти са замразени, както и плановете за наемане на служители“, пише в писмото ръководителят на Medef Патрик Мартен.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:20 | 12.12.24 г.
fallback
Още от Политика виж още