Китай забрани износа за САЩ на продукти, свързани с металите галий, германий и антимон, които имат възможно военно приложение, съобщи министерството на търговията на страната във вторник, ден след поредните ограничителни мерки на Вашингтон срещу китайската полупроводникова индустрия, предава Ройтерс.
Указът на Пекин за т. нар. „продукти с двойно предназначение“, които могат да се използват за военни и граждански цели, се позовава на притеснения за националната сигурност и влиза в сила незабавно. Той изисква също по-строг преглед на крайната употреба на материалите с графит при износа им за САЩ.
„По принцип износът на галий, германий, антимон и свръхтвърди материали за САЩ няма да бъде позволен“, съобщи министерството.
Мярката подчертава съществуващите ограничения върху износа на ключови суровини, които Пекин започна да въвежда миналата година, но прилага само за САЩ. Това е поредната ескалация на търговското напрежение между двете най-големи икономики в света преди избраният за президент Доналд Тръмп да встъпи в длъжност.
До октомври тази година не е имало доставки от Китай на кован или необработен германий или галий за САЩ, въпреки че те са съответно четвъртият и петият по големина пазар за минералите спрямо година по-рано, сочат данни на китайските митници.
Галият и германият се използват в полупроводниците, докато германият се използва също в инфрачервената технология, оптичните кабели и слънчевите клетки.
По същия начин общите доставки на Китай на продукти от антимон се сринаха с 97% през октомври спрямо септември, след като стъпките на Пекин да ограничи износа влязоха в сила.
Миналата година Китай е имал дял от 48% от добития антимон в света, който се използва в боеприпаси, ракети с инфрачервено насочване, ядрени оръжия и очила за нощно виждане, както и в батерии и фотоволтаично оборудване.
Тази година Китай е имал дял от 59,2% от производството на рафиниран германий и 98,8% от производството на рафиниран галий, сочат данни на консултантската компания Project Blue.
„Този ход е значителна ескалация на напрежението във веригите за доставки, където достъпът до суровини вече е ограничен на Запад“, заяви съоснователят на Project Blue Джак Бедър.
Цените на антимоновия триоксид в Ротердам са нараснали с 228% от началото на годината до 39 хил. долара за метричен тон към 28 ноември, сочат данни на доставчика на пазарна информация Argus.
„Всяка държава ще прави сондажи на собствена територия, за да намери антимон. Много страни ще се опитат да намерят находища на антимон“, коментира търговец на метали в Европа, пожелал да остане анонимен.
Съобщението на Китай беше направено, след като САЩ предприеха третите си ограничителни мерки за последните три години срещу китайската полупроводникова индустрия в понеделник, ограничавайки износа за 140 компании, включително производителя на оборудване за полупроводници Naura Technology Group.
Тръмп, чийто първи мандат в Белия дом беше белязан от ожесточена търговска война с Китай, заяви, че ще въведе мита от 10% върху китайските стоки и заплаши с допълнителни мита от 60% върху китайския внос по време на предизборната си кампания.