Геополитическото напрежение назрява заради прерязването на подводни кабели — ключова инфраструктура, която е в основата на трансграничната интернет свързаност — в Балтийско море.
Прекъсването на кабелите предизвика предупреждения за „саботаж“ и потенциална „хибридна“ война, насочена срещу важна инфраструктура, на фона на продължаващото ескалиране на конфликта в Украйна.
CNBC обобщава подводния инцидент и защо той засилва световното геополитическо напрежение.
Какво точно се е случило?
Миналата седмица два подводни кабела бяха прекъснати в Балтийско море, което породи подозрения, че подводните комуникационни системи може да са най-новата цел на саботаж срещу Запада.
Един от прекъснатите кабели е C-Lion1, който свързва Финландия и Германия и е собственост на Cinia, финландска държавна ИТ фирма. Простирайки се на почти 1200 километра, това е единствената директна връзка по рода си между Финландия и Централна Европа.
Другият повреден кабел е BCS East West Interlink, свързващ Литва и Швеция. Arelion, компанията, която го притежава, съобщи за CNBC, че трафикът на данни е пренасочен към алтернативни връзки, докато работи по ремонта на кабела. Трафикът на данни, преминаващ през кабела, се пренася от Telia Lithuania.
В изявление в сряда следобед Telia Lithuania съобщи, че кабелът BCS East West Interlink е „възстановен“, като трафикът се възобновява. „Този инцидент ни напомни колко е важно да не приемаме интернет свързаността за даденост“, каза в изявление Андриус Шемешкевичус, главен технологичен директор на Telia.
Ремонтът на подводни кабели е трудна задача, според Анди Шампан, старши вицепрезидент и главен технологичен директор на Akamai Labs.
„Може и да сме свързани със сложна физическа мрежа от оптични кабели над сушата, топологията става по-предизвикателна, след като се потопим в океаните“, каза той пред CNBC. „Наистина е сложно да се инсталират подводни кабели. И когато има проблем с подводен кабел, ремонтът му не е шега работа“, посочи още Шампан.
Какво представляват подводните кабели?
Подводните кабели са масивни оптични кабели, положени на морското дъно, които пренасят данни като уеб страници, имейли и видео разговори между континентите. Те са гръбнакът на световния интернет, доставяйки 99% от междуконтиненталния трафик на данни в света.
„Подводните кабели са част от ключовата национална инфраструктура, пренасяща телекомуникации между нации и континенти“, каза пред CNBC Мартин Лий, ръководител на Cisco Talos за Европа, Близкия изток и Африка.
„Физическото им местоположение ги излага на много природни заплахи като корозия от солена вода и свлачища, както и на заплахи, създадени от човека, които може да са случайни поради риболовна дейност или злонамерени“, допълва той.
Лий посочва, че компаниите „трябва да разберат своята експозиция към рискове като тези“. Докато за някои фирми временно забавяне на международния трафик, причинено от пренасочване, може да не е проблем, други не могат да си позволят това прекъсване.
„Бизнесите, които разчитат на бързи, незабавни свързвания, като всички, които се нуждаят от видеоконференции или прехвърляне на големи количества данни, са масово изложени на последствията от повреда на кабела“, каза Лий.
Кой е виновен?
Води се разследване във връзка с последния инцидент. Засега атаката не е приписана на нито едно образувание или държава.
В четвъртък външният министър на Финландия Елина Валтонен каза пред CNBC, че страната е „в тесен контакт с Китай“.
Властите в няколко държави от ЕС следят китайски кораб. В сряда статия на Wall Street Journal съобщи, че следователите подозират екипажа на кораба в умишлено прекъсване на кабелите с влачене на котвата си по дъното на Балтийско море.
CNBC не е успяла да провери достоверността на съобщенията. Не е могла да се осъществи веднага връцка с китайското посолство в Лондон.
Валтонен каза, че инцидентът подчертава как страните от ЕС трябва да се „съсредоточат много повече върху устойчивостта на цялостната свързаност, която е толкова важна, както когато става въпрос за данни, така и за енергийна инфраструктура“.
Германия, без да назовава конкретен потенциален заподозрян, заяви, че смята прекъсването на кабела за акт на „саботаж“ и възможна „хибридна“ война.
В съвместно изявление външните министри на Финландия и Германия заявиха, че инцидентът „незабавно повдига съмнения за умишлено нанасяне на щети“, добавяйки, че се провежда „задълбочено разследване“.
„Нашата европейска сигурност е застрашена не само от агресивната война на Русия срещу Украйна, но и от хибридна война от злонамерени актьори. Защитата на споделената ни ключова инфраструктура е жизненоважна за нашата сигурност и устойчивостта на нашите общества“, добавиха те.