fallback

И с "игри с кворума" депутатите не избраха председател на парламента

В кулоарите се коментира възможността работата да продължи с временния председател

14:27 | 27.11.24 г.

И с "игри с кворума" при шестия опит депутатите не успяха да изберат председател на 51-вото Народно събрание. На балотажа кандидатът на ГЕРБ-СДС Рая Назарян беше подкрепена само от своята партия. Против бяха представители на всички останали партии. За Силви Кирилов гласуваха 100 депутати, но против гласуваха 101 депутати от ГЕРБ и ДПС-Ново начало. 16 депутати (от БСП) се въздържаха.

Преди балотажа в залата се заговори за "игри с кворума", защото от "Демократична България" решиха да не участват в гласуването на балотажа. Тази фракция от ПП-ДБ гласува досега с "въздържал се", опасявайки се от гласуване заедно с проруската партия "Възраждане", макар че Силви Кирилов е депутат от партия "Има такъв народ".

"Длъжници сме на българския народ", заяви преди гласуването председателстващият парламента като най-възрастен Силви Кирилов. Той поясни, че принципите на работата му ще са спазването на Конституцията, законите и морала, както и "най-добрите традиции на българския народ". Според него заради своя професионален път (лекар), той ще бъде равноотдалечен от всички и мисията му е диалог, за да бъде ефективна работата на парламента.

Той прикани другия кандидат Рая Назарян да "каже три изречения", но тя отказа.

Преди гласуването на балотажа се повтори ситуацията в последните дни. При първия вот Рая Назарян беше подкрепена с 69 гласа (само на ГЕРБ-СДС), а срещу нея гласуваха депутати от всички останали партии (общо 164 гласа), въздържалите се бяха петима депутати. Силви Кирилов подкрепиха 66 депутати, включително и гласовете от "Продължаваме промяната", 115 бяха против, а с "въздържал се" гласуваха 57 депутати, сред които и депутатите от "Да, България". 

Трета в гласуването остана Наталия Киселова, за която гласуваха 50 депутати. Кандидатурата не подкрепиха 113, а 75 се въздържаха. Четвърти бе кандидатът на "Възраждане" Петър Петров, срещу когото гласуваха 128 депутати, а 64 се въздържаха. Кандидатурата му подкрепиха 46 депутати.

В кулоарите на парламента пък се водят обсъждания дали не може да бъде прескочена процедурата по избор на председател, а директно да се ситуират парламентарните групи и "да се завърти рулетката" на мандатите, които да бъдат връчени от президента Румен Радев. Предложението идва от Делян Пеевски (ДПС-Ново начало). "Това не е парламент", заяви той, преди депутатите да се съберат в залата.

Бойко Борисов (ГЕРБ-СДС) пък съобщи, че ще изпрати запитване до Конституционния съд дали Висшият съдебен съвет (ВСС), чийто мандат изтече, може да направи избор на главния прокурор. 

Кандидатурата на Силви Кирилов продължава да разделя ПП-ДБ

Кандидатурата на Силви Кирилов продължи да разделя ПП-ДБ по време на дебатите. Явор Божанков изтъкна, че преди да бъде подкрепен който и да е кандидат, трябва да има договорена законодателна програма, която да даде насока на работата на парламента. "Не можем да работим с пропутинската партия "Възраждане", каза още той и допълни, че няма и планове за следващия парламент. 

Кирил Петков (ПП-ДБ) обаче призна, че не трябва да бъде допускан изборът на Борислав Сарафов за главен прокурор. "Няма по-голяма опасност от това следващите седем години да имаме Сарафов над главите ни, да имаме още едно служебно правителство на Главчев", допълни той и призова да бъде подкрепен Кирилов.

Станислав Балабанов (ИТН) потвърди, че първата стъпка на парламента, ако заработи нормално, ще бъде промяна в Изборния кодекс и изчистване на "мъртвите души" в избирателните списъци. Депутатът обаче допълни, че при работещ парламент ще има законодателни инициативи и на други партии и подкрепата за тях ще зависи от събраното мнозинство.

Той обяви още, че няма "задкулисни договорки", за да бъде избран Силви Кирилов за служебен премиер при нови предсрочни избори и той ще подаде оставка, ако се стигне до такъв вариант. Балабанов припомни още, че кандидатите са в "домовата книга", но и изборът е на президента. Нещо повече - списъкът в т.нар. "домова книга", тоест евентуалните кандидати за следващ служебен министър-председател, се допълва, защото може да бъде стартирана и процедура за избор на омбудсман.

Балабанов призова ПП-ДБ да подкрепят Кирилов, за да започне и работата по отстраняването на изпълняващия длъжността главен прокурор Борислав Сарафов. Процедурата за избор на главен прокурор ще се проведе на 16 януари 2025 година.

От БСП бяха категорични, че изборът на Силви Кирилов е "технически кандидат", избран защото е най-възрастният в парламента, но техният кандидат Наталия Киселова е "най-подходящият".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:28 | 27.11.24 г.
fallback
Още от Политика виж още