Иран заяви, че ще увеличи капацитета си за производство на ядрено гориво, което засилва напрежението със Запада.
Ръководителят на Организацията за атомна енергия на ислямската република Мохамад Еслами е наредил „значителна колекция“ от „нови и усъвършенствани“ центрофуги в отговор на упрека от страна на Международната агенция за атомна енергия на ООН (МААЕ) заради отказа на Техеран да разреши експерти от агенцията да проверят за уранови частици, открити в недекларирани обекти, пише Bloomberg.
Агенцията се позовава на съобщение на иранското външно министерство.
Иран управлява хиляди центрофуги за разделяне на уранови изотопи. Машините обикновено произвеждат по-слабо обогатено реакторно гориво, но могат да бъдат програмирани и за по-високи концентрации на уран, подходящи за употреба в ядрено оръжие.
Инспекторите на МААЕ съобщиха миналата седмица, че Иран е спрял да използва стотици усъвършенствани нови машини, които вече са инсталирани.
Съобщението на Иран е в отговор на противоречивото гласуване късно в четвъртък от борда на управителите на МААЕ да осъдят страната заради отказваните проверки. Бордът е наредил на генералния директор на агенцията Рафаел Мариано Гроси да изготви изчерпателен доклад с подробности за нарушенията на Иран до началото на следващата година.
Само 19 от 35-те членове на борда са подкрепили осъждането. Представители на редица държави, като Бразилия, Китай, Индонезия, Русия и Южна Африка, са е противопоставили или са се въздържали при гласуването.
Само преди дни Техеран намекна, че е готов да се съгласи да спре обогатяването на уран до нива от 60%, които са близки до необходимото за ядрено оръжие.
Министерството на външните работи на Иран посочва в съобщението си, че решението да се поръчат повече центрофуги е в съответствие с неговата мирна ядрена програма и техническото сътрудничество с МААЕ ще продължи. Иран „остава готов за конструктивен ангажимент със съответните страни въз основа на международни правни принципи и стандарти“, пише в съобщението.
Изчерпателният доклад, който МААЕ сега се очаква да изготви, е част от по-широка западна инициатива за потенциално повторно налагане или връщане на санкциите на ООН срещу Иран. Този дипломатически механизъм беше част от ядрената сделка със страната, която на практика приключи през 2018 г., след като тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп оттегли Вашингтон и наложи санкции срещу Техеран.
Преди гласуването Гроси призова борда да прояви „благоразумие, сътрудничество и сдържаност“. Това са смесени сигнали към Иран, който „за първи път“ безусловно обеща да спре обогатяването на уран близо до нивата, необходими за оръжия, коментира той.
Гроси предупреждава също така, че прилагането на твърде силен натиск върху Иран в неподходящ момент може в крайна сметка да навреди на основополагащото споразумение за контрол на оръжията. Той напомня, че Техеран обмисля да се оттегли от Договора за неразпространение на ядрени оръжия.
Иран разполага с достатъчно гориво, за да произведе няколко ядрени бойни глави, според МААЕ. Това осигурява на страната поле за маневри, ако ръководството ѝ вземе политическо решение да продължи с ядреното въоръжение.
Инспекторите на агенцията изгубиха осведомеността си за ключови части от ядрената работа на ислямската република, които ще трябва да бъдат възстановени като част от по-широка сделка за контрол и надзор на дейностите, посочват от организацията.
Опитът на Иран за компромис се възприема от някои като „маслинова клонка“ към бъдещата администрация на Тръмп. Сега, когато МААЕ е готова да изготви доклад, който може да се използва за съживяване на санкциите на ООН, Тръмп има потенциала да нанесе по-големи вреди на икономиката на страната, отколкото през предишния си мандат.