IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ядрената заплаха на Владимир Путин е един опасен магически фокус

Разсейването пречи да се види как руският президент ескалира войната по много конкретни начини

09:02 | 24.11.24 г. 42
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Украински противовйздушни сили. Снимка: Chris McGrath/Getty Images
Украински противовйздушни сили. Снимка: Chris McGrath/Getty Images

Ключът за всички фокуси е отвличането на вниманието, което е и най-добрият начин да разберем последния кръг от ядрени заплахи на руския президент Владимир Путин, включително използването в четвъртък на ракета от ново поколение за поразяване на цел в Украйна, пише в анализ колумнистът на Bloomberg Марк Чемпиън.

След първоначалното съобщение на военновъздушните сили на Украйна, че Русия е изстреляла междуконтинентална балистична ракета, президентът на Русия Владимир Путин по-късно каза в телевизионно обръщение, че ударът всъщност е тествал нова хиперзвукова ракета с по-малък обсег, наречена „Орешник“. Този вид ракети е създаден основно да носи множество ядрени бойни глави и ще изисква системи за противоракетна отбрана, които Украйна не притежава, за да ги свали.

Изстреляна от района на Астрахан в северния край на Каспийско море, ракетата удари фабрика и околните сгради в украинския град Днепър, на около 1000 километра.

В обръщението си Путин даде да се разбере, че това е отговор на решението на САЩ и Великобритания да позволят на Украйна да използва балистичните ракети с малък обсег ATACMS и крилатите ракети Storm Shadow срещу цели в Русия. И все пак изборът на оръжие беше и опит да се придаде достоверност на вече изтърканите руски ядрени заплахи.

Русия разполага с много малко от тези много скъпи ракети и няма да посегне на ядрената си възпираща сила, като използва голяма част от тях в Украйна. Така че каквито и щети да са причинили – и според първоначалните данни те са били малко по-големи от тези, нанесени от други балистични ракети, които Русия използва рутинно – ударът от четвъртък е не толкова предвестник на предстоящи атаки с „Орешник“, а по-скоро опит да се убедят европейските столици и Вашингтон, че Путин наистина говори сериозно като казва, че е готов да превърне войната в ядрен конфликт.

Но е важно да се запази перспектива. Не сме на прага на ядрен конфликт. Путин говори за огромния си ядрен арсенал, защото той се оказа изключително успешно средство да накара администрацията на Байдън и лидерите в Европа да се самоцензурират и да забавят помощта си за Украйна. Ако сега успее да накара Тръмп да оформи мирните преговори като въпрос дали американците и европейците биха искали: а) да избегнат Трета световна война и ядрен Армагедон, или б) да продължат да подкрепят Украйна, докато страната не получи устойчиво споразумение, Западът със сигурност ще избере опция А.

И така, какви изводи да си направим от всичко това? Един от тях е да спрем да треперим всеки път, когато Путин заговори за ядрени оръжия. Изменената публична доктрина относно използването на ядрени оръжия, която той подписа тази седмица, беше по-скоро друг сигнален инструмент, отколкото оперативен, и не премахва нито едно от огромните препятствия и разходи, свързани с действителното натискане на червения бутон. Трябва да се отбележи, че Русия е информирала САЩ за удара в четвъртък предварително.

Сметките не излизаха, когато Русия губеше в Украйна през 2022 г.; те имат още по-малко смисъл сега, когато печели и по-отстъпчив президент на САЩ е на път да встъпи в длъжност. Използването на експериментална ракета в четвъртък не променя това.

Докато ядреният шум отвлича вниманието, Путин с другата си ръка ескалира войната по много конкретни начини. Това включва разполагането на севернокорейски войски и балистични ракети със среден обсег, което предизвика промяната във Вашингтон относно ATACMS. В понеделник подводните кабели, свързващи Швеция и Финландия съответно с Литва и Германия, бяха прекъснати. Разследванията са в ход, но основната хипотеза засега трябва да е руски саботаж. За разлика от атаката на газопровода „Северен поток“ през 2022 г. този път е трудно да се види кой друг би имал мотив.

Междувременно властите в Израел бяха изненадани от количеството, сложността и скорошната дата на производство на руските оръжия, които откриват в тайниците на „Хизбула“ в Ливан. Съобщава се, че в Йемен Москва е предоставила данни за насочване, за да помогне на бунтовниците хути да атакуват търговски кораби в Червено море. Според съобщения в Wall Street Journal и Ройтерс, наред с други, Кремъл също е обмислял сделка с посредничеството на Иран за предоставяне на хутите на противокорабни ракети, които биха могли да застрашат американски военни кораби. Това не се случило тогава, но Путин каза много ясно, че ако съюзниците на Украйна ѝ позволят да използва техните крилати и балистични ракети, за да удари Русия, той ще даде на враговете на Запада средствата да направят същото. Няма причина да се съмнявате в него.

Очаквайте още от това, по-специално атаки срещу подводни кабели. Простата география ни казва, че Русия, която се простира от Балтийско море до Тихия океан, няма голяма или никаква нужда от тях, докато Западът има. Това създава асиметрия на уязвимост, от която Русия, с една от най-способните флотилии от дълбоководни подводници, които могат да достигнат до кабелите на други нации, е в добра позиция да се възползва.

Всеки конфликт, който отвлича вниманието от инвазията на Путин или изтегля военни и финансови ресурси на САЩ, така че да не могат да бъдат изпратени в Украйна, работи в негова полза. Така че той прави каквото може, където може, за да създаде хаос и напрежение. Част от всичко това е ответна реакция, но най-вече е част от по-широките му военни усилия и е малко вероятно да приключи след прекратяване на огъня в Украйна. Путин не крие, че крайната му цел е да възстанови статута на Русия на международната сцена като велика сила.

И все пак внезапната промяна на политиката на САЩ относно ATACMS го разтревожи и наистина прави нещата по-опасни. Перспективата, че следващият президент на САЩ ще се опита да наложи бърз край на войната, прави жизненоважно и за двете страни да се уверят, че са във възможно най-силна позиция, когато завесите се спуснат. Ако силите на Путин вече не напредват, защото украинските дронове, американските ATACMS и британските крилати ракети Storm Shadow унищожават руски складове за боеприпаси и енергийна инфраструктура, той ще бъде в много по-слаба позиция да третира преговорите за прекратяване на огъня като място, където да поиска Киев да се предаде.

Това е същината. Путин се опитва да си върне териториалното влияние на Русия; той не желае да се откаже от властта, която идва с империята, както британците, французите, австрийците и османците преди него. Не се чуват предположения, че светът би бил по-добро място, ако Алжир все още бе френска колония или Унгария все още се управляваше от Виена. Ако тези империи са могли да застрашат света по някакъв начин, ако не постигнат своето, можете да бъдете сигурни, че са щели да го направят. Нищо от това не означава, че Путин е готов да приеме радикалните рискове и определени разходи на един ядрен удар.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:01 | 24.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

22
rate up comment 6 rate down comment 8
data
преди 4 часа
До: Tikva007Абе като гледам Китайците и Монголците не се натискат много , като примерче само : Кво стана със Силата на Сибир 2 ? Нещо не се режат лентички , няма щастливи лица по снимките ? Как се казваше : Дружба без граници ли беше ? : ) :) Само да си знаеш : китайците разбират дружбата само ако другия е от страната на булката :) :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 10
khao
преди 4 часа
До: Tikva007 Късия от самото начало крои как да нападне Европа, опорката на дълбоко в мазззния ти лъжлив задддник, който е като черна дупка... побира всичко :):) Европа дето от 30+ години не харчи нищо за оръжия била виновна... колко трябва да си тъъъъп зада го повярваш? Тъъъп на тиква
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 5 rate down comment 8
data
преди 4 часа
До: sssaaaСамо за сведение да си знаеш по принцип : 1. САЩ няма да изоставят Европа по простата причина че като едни умни хора са наясно че конфликти се печелят със съюзници , колкото повече , толкова повече . 2. ЦРУ няма нужда да работи върху зависимостта на Европа към САЩ защото тя е факт от ВСВ насам и е неизменна част от приключването на войната 3. САЩ по скоро ще се договорят с Китай от колкото да воюват с него по простата причина , че има кво да делят
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 9 rate down comment 6
Tikva007
преди 4 часа
До: data #16: Те и римляните така, ама . . .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 12 rate down comment 7
Tikva007
преди 4 часа
До: data: ще има и корейци, ще има и монголци, ще тръгнат и виетнамци и китайци. Европа тепърва ще я ашладисват варварите. Да бе мирно седяло, не би чудо видяло. А бяха години, когато Путин кроеше планове с Барозу за единно икономическо пространство от Лисабон до Владивосток, правеше олимпиади и строеше газопроводи, руснаците ни продаваха на тънко каквото изкопаят там, а парите си държаха и харчеха тук при нас и купуваха всичко наред, но и с това ви пречеше Путин. Всеки си намира каквото търси
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 13 rate down comment 8
sssaaa
преди 4 часа
Украйна вече е чао и ще бъде разбита на парчета. Разбира се всеки от съседите ще си вземе по някое парче, но така или иначе няма да видят НАТО. Сега като дойде Тръмп фокуса ще бъде върху Иран и Китай, както и преместване на много от Американските компании обратно в Америка. Европа ще бъде най-засегната и зависима от САЩ, нещо върху което ЦРУ работи от десетилетия. Американските компании от Китай ще се преместват в Индия основно за да може след време Индия сама да се справи с Китай или поне пат!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 7 rate down comment 9
data
преди 4 часа
До: Tikva007Знаеш ли колко са официалните жертви на САЩ във ВСВ ? Безвъзвратните загуби са 420 хил от който 290 хил убити , участват общо 16 милиона военни като САЩ финишират като водеща световна политическа, военна и икономическа сила Усещащ ли разликата между местните атаки на руснаците и войните на САЩ ? Да знаеш само за сведение е на военните командири през ВСВ на Американската армия е им било забранено да щурмуват вражески позиции ако те предварително не са били подавени
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 12
khao
преди 5 часа
До: гъбко :( малко са, трябва по над 2000 отрееепки на ден!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 10 rate down comment 11
data
преди 5 часа
До: Tikva007А корейци ша има ли достатъчно , щот мераклиите да гушнат букета явно са намалели в Раша , та си внасят мЯсо ? :) Ко беше Втарая в Мире ? :) :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 9 rate down comment 13
khao
преди 5 часа
До: Tikva007 глууупако, има един нацисст и той живее в кремъл, останалите опорки ругнаха, като 3дневната победа.... що се мъчиш, butter пръч, незнам!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още